Çocukların sağlıklı yemek, seçmeyi tercih etmelerine yardımcı olacak dıjıtal oyununlarıniletişimsel içeriği nasıl oluşturulur?
How to create the communicative content of digital games to help children make healthy food choices?
  1. Tez No: 888842
  2. Yazar: ASMAA M.S. ABUSHALHOUB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gıda pazarlamasının çocuklara yönelik sorumsuz tanıtım uygulamaları, çocukların sağlıksız gıda (abur cubur) tüketimini artırmakta, bu da kötü beslenme, kilo alma ve obezite gibi bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Önceki çalışmalar, dijital oyunların ve oyunlaştırmanın bir pazarlama aracı olarak kullanılmasının çocukların tutumları, seçimleri ve sağlıklı gıda tercihleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve davranış değişikliğine yol açabileceğini göstermiştir. Bu çalışma, çocukları sağlıklı gıda seçimleri yapmaya teşvik eden iletişimsel dijital oyun içeriği oluşturmak için bir yol çizmeyi amaçlamaktadır. Davranış değişikliği teorileri ve sosyal değişim iletişimi gibi iletişim ve oyun tasarımı ile ilgili kavramlar, araştırmanın sonuçlarını netleştirmek için çerçeve olarak kullanılacaktır. Çalışma, dijital oyun oynayan ve akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazları kullanmaya aşina olan dokuz ila on bir yaş arasındaki farklı kültürel geçmişe sahip“Türk ve Amerikalı”çocuklara odaklanacaktır. Ebeveynlerin dijital oyunlara bakış açıları hakkında temel bilgiler edinmek ve çocukların ilgi alanlarını, yeme alışkanlıklarını ve gıda ve medya (dijital oyunlar) tüketimlerini öğrenmek için ebeveynleriyle görüşmeler yapılacaktır. Çalışma ayrıca çocuklar arasında sağlıklı beslenme alışkanlıklarını desteklemek için tasarlanan dijital oyunların içerik analizini de içerecektir. Analiz, tercih edilen oyunların kullanılan oyun unsurları hakkında fikir edinmemize yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Irresponsible promotion practices of food marketing to children increases their consumption of unhealthy foods (Junk food), which causes some health problems like poor diet, weight gain and obesity. The previous studies showed that digital games and the usage of gamification as a marketing tool have a significant impact on children's attitudes, choices and preference of healthy foods which might lead to behavior modification. This study aims to draw a path for creating communicative digital game content that encourages children to make healthy food choices. Behavior changes theories and concepts related to communication and game design like social change communication will be used as framework to clarify outcome of the research. The study will focus on children from different cultural background“Turkish and American”between nine and eleven years old who play digital games and are familiar with using technological devices like smartphones and tablet. The interview will be done with their parents to gain basic information about the parents' perspectives of digital games and to know children's interests, eating habits and consumption of food and media (digital games). The study will also include a content analysis of the digital games which are designed to support healthy eating habits among children. The analysis will help us gain insight about used game elements of the preferred games.