Çok uluslu network işletmelerin ilişkisel pazarlama uygulamalarının müşteri memnuniyeti ve sadakatine etkisi
The impact of relationship marketing practices on customer satisfaction and loyalty of multinational network businesses
- Tez No: 888843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİRE HÜSEYİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün dinamik küresel iş ortamında, çok uluslu ağ işletmeleri anlamlı müşteri ilişkileri kurma ve sürdürme konusunda benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır. Bu karmaşıklığın üstesinden gelebilmek için, bu kuruluşlar stratejik bir zorunluluk olarak giderek daha fazla ilişki pazarlaması uygulamalarına yönelmektedir. Bu makale, ilişki pazarlaması uygulamalarının müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki derin etkilerini çok uluslu ağ işletmeleri bağlamında incelemektedir. İlişki pazarlaması, uzun vadeli bağlantılar kurmaya ve kalıcı değer yaratmaya güçlü bir vurgu yapan müşteri merkezli bir yaklaşımdır. Genellikle farklı kültürel, ekonomik ve düzenleyici ortamlarda faaliyet gösteren çok uluslu ağ işletmeleri için, küresel bir marka kimliğini korurken ilişki pazarlaması uygulamalarını yerel ihtiyaçlara uyarlamak çok önemlidir. Bu uygulamalar, kişiselleştirilmiş iletişim, müşteri segmentasyonu, sadakat programları ve sosyal sorumluluk odaklı girişimler de dahil olmak üzere bir dizi stratejiyi kapsamaktadır. Çok uluslu ağ işletmelerinde, ilişkisel pazarlama uygulamalarının müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Kişiselleştirme, segmentasyon, sadakat programları ve sosyal sorumluluk girişimleri müşteri memnuniyetinin artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda, tutarlı marka deneyimleri, kaliteli hizmet ve bağlılık stratejileri uzun süreli müşteri sadakatini teşvik etmektedir. Müşterilerin çok sayıda seçeneğe sahip olduğu birbirine bağlı bir dünyada, bu ilişkileri etkili ilişki pazarlaması yoluyla beslemek sadece bir seçenek değil, aynı zamanda gelişmek ve sürdürülebilir bir şekilde büyümek isteyen küresel işletmeler için bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic global business environment, multinational network businesses face unique challenges in building and maintaining meaningful customer relationships. To overcome this complexity, these organizations are increasingly turning to relationship marketing practices as a strategic imperative. This paper examines the profound effects of relationship marketing practices on customer satisfaction and loyalty in the context of multinational network businesses. Relationship marketing is a customer-centered approach with a strong emphasis on building long-term connections and creating lasting value. For multinational network businesses, often operating in different cultural, economic and regulatory environments, it is crucial to adapt relationship marketing practices to local needs while maintaining a global brand identity. These practices encompass a range of strategies, including personalized communication, customer segmentation, loyalty programs and socially responsible initiatives. In multinational network businesses, the impact of relationship marketing practices on customer satisfaction and loyalty cannot be ignored. Personalization, segmentation, loyalty programs and social responsibility initiatives play an important role in increasing customer satisfaction. At the same time, consistent brand experiences, quality service and loyalty strategies encourage long-term customer loyalty. In an interconnected world where customers have a multitude of choices, nurturing these relationships through effective relationship marketing is not only an option, but a necessity for global businesses that want to thrive and grow sustainably.