Yeni medya üzerinden ben'in inşası
Construction of self through new media
  1. Tez No: 888844
  2. Yazar: ALARA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
“Yeni Medya Üzerinden Ben'in İnşası”adlı tez, yeni medya, yapay zekâ, video ve fotoğraf sanatı aracılığıyla benlik inşasını araştırmaktadır. Çalışma, dijital teknolojilerin sanat üzerindeki etkilerini ve medya sanatının öncülerinden başlayarak günümüz sanatçılarının rolünü incelemektedir. İlk bölümler, yeni medyanın tarihsel gelişimini ve“Techne”kavramının evrimini ele alır. Walter Benjamin'in mekanik yeniden üretim çağına dair metinleri ışığında görüntü ve sanatta mekanik üretim süreçleri tartışılır. Üçüncü bölümde, Dadaizm, Fütürizm ve Fluxus gibi akımların politik ve sanat karşıtı yaklaşımları, kavramsal sanatın temelini nasıl attığı anlatılır. Dördüncü bölümde video sanatının tarihsel gelişimi ve çağdaş sanat üzerindeki etkileri ele alınır. Beşinci bölüm ise artırılmış gerçeklik kullanılarak benlik inşası üzerine odaklanır, fotoğraf, video ve yapay zekâ kullanılarak oluşturulan eserler ve kavramsal çerçeveleri incelenir.
Özet (Çeviri)
Titled“The Construction of the Self through New Media,”this thesis investigates the construction of the self via new media, artificial intelligence, video, and photography art. The study examines the impact of digital technologies on art and the role of contemporary artists, starting from the pioneers of media art. The initial sections address the historical development of new media and the evolution of the concept of“Techne.”Drawing on Walter Benjamin's texts on the age of mechanical reproduction, the processes of mechanical production in art are discussed. The third section explores how movements like Dadaism, Futurism, and Fluxus, with their political and anti-art stances, laid the foundation for conceptual art. The fourth section covers the historical development of video art and its impact on contemporary art. The fifth section focuses on the construction of the self through augmented reality, examining artworks created using photography, video, and artificial intelligence, along with their conceptual frameworks.