The effect of the women-nature simile as a form of self-objectification on women's self-dehumanization
Kendini objeleştirme biçimi olarak kadın-doğa benzetmesinin kendini insandışılastırma üzerine etkisi
  1. Tez No: 888845
  2. Yazar: ZEYNEP SAYME BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mevcut araştırma, çok eski zamanlardan beri var olan kadın-doğa benzerliğine ilişkin farklı bir nesneleştirme türü önerisiyle nesneleştirme teorisini genişletmeyi amaçlamaktadır.“Doğa ana”ve“toprak ana”gibi yaygın metaforlara dayanarak, korumacı cinsiyetçiliğe benzer şekilde, doğa temelli nesneleştirmenin görünüşte korumacı bir nesneleştirme türü olduğunu öne sürdüm. Çünkü bu metaforlar kadını adeta bir aziz konumuna yükseltirken aynı zamanda onu insan olmayan, nesnelere benzer olarak nitelendirilebilecek bir varlığa benzetmektedir. Mevcut araştırma, nesneleştirme ve insanlıktan çıkarma literatürünü temel alarak farklı nesneleştirme türlerinin etkilerini araştırmayi amaçlamaktadır. Bulgular, kadınların doğaya benzetildiği, cinsellik içermeyen kendini nesneleştirmeyi, kadınların karar verme, problem çözme yeteneklerine ve kendilerini ifade etmeye güvenlerinin azaldığı bir tür kendini insanlıktan çıkarmaya yol açabileceğini göstermektedir. Bulgular ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current research aims to expand on objectification theory with the proposal of a different type of objectification pertaining to the women-nature similitude that has been around since time immemorial. Based on prevalent metaphors like“mother nature”and“mother earth”, I proposed nature-based objectification, in a similar vein to benevolent sexism, to be a seemingly benevolent type of objectification. This is because these metaphors uplift women to a saint-like status while at the same time likening them to something non-human that can be characterized as similar to objects. The current research builds on objectification and dehumanization literature to explore the effects of different types of objectifications. Findings suggest that the proposed non-sexualized self-objectification of women, where they are likened to nature, can lead to a form of self-dehumanization where women's confidence in their decision-making, problem-solving abilities and self-expression decrease. The findings and its implications are discussed.