Psikolojik danışman adaylarında bağlanma stilleri, bilişsel esneklik, içgörü ve süpervizyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles, cognitive flexibility,insight and supervision in psychological counselor candidates
- Tez No: 888848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÜLKER TÜMLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Psikolojik danışmanlık hizmetlerine gün geçtikçe artan ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda, psikolojik danışman adaylarının kişisel ve mesleki gelişimlerinin sağlandığı süpervizyon süreçlerine ilişkin araştırmalar önemli hale gelmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, psikolojik danışman adaylarının bağlanma stilleri ile süpervizyon ilişkisi arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin ve içgörünün aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi, 17 farklı üniversitenin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı'nda son sınıf olan 316'sı kadın (%75.05), 105'i ( % 24.94) erkek toplamda 421 psikolojik danışman adayından oluşmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında“Süpervizyon Çalışma Uyumu Envanteri- Kısa Formu”,“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”,“Bilişsel Esneklik Ölçeği”,“İçgörü Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada değişkenler arası ilişkileri belirlemek amacıyla Açıklayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi Analizi'nden yararlanılmıştır.Yapısal eşitlik modellemesi analizi sonucunda, psikolojik danışman adaylarının güvenli ve kaygılı bağlanma stilleri ile süpervizyon ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu,kaçınan bağlanma stilleri ile anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Aynı zamanda psikolojik danışman adaylarının güvenli ve kaygılı bağlanma stilleri ile süpervizyon ilişkisi arasındaki ilişkiyi içgörünün bilişsel esneklik aracılığıyla açıkladığı, psikolojik danışman adaylarının kaçınan bağlanma stili ile süpervizyon ilişkisi arasındaki ilişkide içgörü ve bilişsel esnekliğin aracı rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgular, alanyazın çerçevesinde tartışılmış olup; elde edilen sonuçlar doğrultusunda gelecekte yapılacak olan araştırmalara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the ever-increasing need for psychological counseling services, research on supervision processes in which counselor candidates' personal and professional development is provided becomes important. Accordingly, the purpose of this study is to examine the mediating role of cognitive flexibility and insight in the relationship between counselor candidates' attachment styles and supervision relationships. The sample of the study consisted of a total of 421 counselor candidates, 316 female (% 75.05) and 105 male (% 24.94), who were seniors in the Guidance and Psychological Counseling Undergraduate Programs of 17 different universities.“Supervision Work Adjustment Inventory - Short Form”,“Three Dimensional Attachment Styles Scale”,“Cognitive Flexibility Scale”,“Insight Scale”, and“Personal Information Form”were used to collect the data of the study. Explanatory Factor Analysis and Structural Equation Modeling Analysis were used to determine the relationships between variables in the study. As a result of the structural equation modeling analysis, it was found that there was a significant relationship between the secure and anxious attachment styles of counselor candidates and the supervision relationship, but there was no significant relationship with avoidant attachment styles. At the same time, it was concluded that insight explained the relationship between secure and anxious attachment styles of counselor candidates and supervision relationships through cognitive flexibility, while insight and cognitive flexibility did not have a mediating role in the relationship between avoidant attachment styles of counselor candidates and supervision relationships. The findings of the study were discussed within the framework of the literature, and suggestions for future research and practitioners were presented in line with the results obtained.