Ultra-high performance concrete (UHPC): Innovations, applications, and pathways to sustainability
Ultra yüksek performanslı beton (UYPB): Yenilikler, uygulamalar ve sürdürülebilirliğe giden yollar
  1. Tez No: 888849
  2. Yazar: KARDELEN GÜNEŞER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BARAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ultra yüksek performanslı beton (UHPC), inşaat mühendisliği alanında benzersiz güç, dayanıklılık ve çok yönlülük sunan devrim niteliğinde bir malzeme olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, UHPC'nin altyapı geliştirme ve bina inşaatı için kullanımındaki en son gelişmeleri, zorlukları ve gelecekteki yönelimleri araştırıyor ve UHPC'nin, özelliklerinin, uygulamalarının ve sürdürülebilir inşaat için etkilerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Çalışmada UHPC'nin basınç dayanımı, bükülme dayanımı, büzülme davranışı ve kimyasal ve çevresel bozulmaya karşı direnci ve UHPC ve diğer yenilikçi/geleneksel olmayan beton çeşitlerinin performansı dahil olmak üzere temel özellikleri ele alınmaktadır. UHPC'nin bileşimi ve özellikleri gibi önemli noktaların altı çizilerek, yüksek basınç dayanımı, düşük geçirgenlik ve gelişmiş dayanıklılık gibi benzersiz özellikleri vurgulanıyor. Çalışma ayrıca UHPC'nin inşaattaki çeşitli uygulamalarını araştırıyor, sürdürülebilirlik yönlerini değerlendiriyor ve gelecekteki araştırma yönlerini ve UHPC alanındaki potansiyel gelişmeleri tartışıyor. Dünyanın dört bir yanından örnek olay çalışmaları, UHPC'nin köprülerde, binalarda ve çeşitli yapısal elemanlarda başarılı bir şekilde uygulandığını göstermektedir. Yüksek malzeme maliyetleri, sınırlı işlenebilirlik ve çevresel kaygılar dahil olmak üzere UHPC üretimiyle ilgili zorluklar belirtilmektedir. Alternatif çimentolu malzemelerin kullanımı ve karışım tasarımındaki ilerlemeler gibi bu zorlukların üstesinden gelmeye yönelik stratejiler, UHPC'nin sürdürülebilirliğini ve maliyet etkinliğini artırmak için araştırılmaktadır. Nanoteknolojinin entegrasyonu, optimum performansa dayalı tasarım yöntemlerinin geliştirilmesi ve uluslararası standartların ve yönergelerin oluşturulması da dahil olmak üzere, UHPC için gelecekteki araştırma yönleri ve fırsatlar tartışılmaktadır. Yeniliği teşvik etmek ve inşaat projelerinde UHPC'nin yaygın şekilde benimsenmesini kolaylaştırmak için araştırmacılar, sektör paydaşları ve politika yapıcılar arasındaki işbirliğine vurgu yapılıyor. Genel olarak bu çalışma, UHPC'nin inşaat sektöründe devrim yaratma ve gelecek nesiller için sürdürülebilir, dayanıklı altyapı oluşturma potansiyelini vurgulayan kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultra-high-performance concrete (UHPC) has emerged as a revolutionary material in the field of civil engineering, offering unparalleled strength, durability, and versatility. This study explores the latest advancements, challenges, and future directions in the utilization of UHPC for infrastructure development and building construction and aims to provide a comprehensive understanding of UHPC, its properties, applications, and implications for sustainable construction. The fundamental properties of UHPC, including its compressive strength, flexural strength, shrinkage behavior, and resistance to chemical and environmental degradation and performance of UHPC and other innovative/nonconventional concrete varieties are addressed in the study. Important points are underlined such as the composition and properties of UHPC, highlighting its unique characteristics such as high compressive strength, low permeability, and enhanced durability. Study also explores the diverse applications of UHPC in construction, evaluates its sustainability aspects, and discusses future research directions and potential advancements in the field of UHPC. Case studies from around the world demonstrate the successful application of UHPC in bridges, buildings, and various structural elements. Challenges associated with UHPC production, including high material costs, limited workability, and environmental concerns, are indicated. Strategies for overcoming these challenges, such as the use of alternative cementitious materials and advancements in mixture design, are explored to enhance the sustainability and cost-effectiveness of UHPC. Future research directions and opportunities for UHPC are discussed, including the integration of nanotechnology, development of optimal performance- based design methods, and establishment of international standards and guidelines. Collaboration among researchers, industry stakeholders, and policymakers is emphasized to drive innovation and facilitate the widespread adoption of UHPC in construction projects. Overall, this study provides a comprehensive overview of UHPC, highlighting its potential to revolutionize the construction industry and create sustainable, resilient infrastructure for future generations.