Hasta hizmetleri birimi çalışanlarının memnuniyeti ile örgütsel sessizlik ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma: İstanbul ili sağlık çalışanları örneği
A study on the relationship between the satisfaction of patient services unit employees and their organizational silence and job satisfaction levels: The case of health workers in Istanbul province
  1. Tez No: 888847
  2. Yazar: TÜLAY SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, hasta hizmetleri birimi çalışanlarının memnuniyeti ile örgütsel sessizlik ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Hasta hizmetleri birimi, hastanelerin hasta bakım kalitesini ve memnuniyetini doğrudan etkiler. Bu bağlamda, çalışan memnuniyeti, örgütsel sessizlik ve iş doyumu faktörlerinin anlaşılması hem çalışan refahını artırmak hem de hizmet kalitesini iyileştirmek açısından önemlidir. Araştırma, 320 özel hastane çalışanı ile anket çalışması yaparak verileri topladı ve SPSS programı ile analiz etti. Anket, demografik bilgi formu, iş doyumu ölçeği, örgütsel sessizlik ölçeği ve çalışan memnuniyeti ölçeğinden oluşmaktadır. Bulgular, çalışan memnuniyeti ile iş doyumu arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu, örgütsel sessizlik ile çalışan memnuniyeti arasında ise düşük pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışan memnuniyetinin artması, örgütsel sessizliği azaltmaktadır. Öneriler arasında, örgütsel iletişimi güçlendirmek, geri bildirim mekanizmalarını etkin kullanmak ve çalışanların seslerini duyurabilecekleri platformlar oluşturmak yer almaktadır. Yöneticilerin, çalışan memnuniyetini artırıcı politikalar geliştirmeleri ve örgütsel sessizliği azaltacak önlemler almaları önemlidir. Bu, çalışanların işlerine bağlılıklarını ve genel memnuniyetlerini artırabilir. Sonuç olarak, bu araştırma, hasta hizmetleri birimi çalışanlarının memnuniyetinin, örgütsel sessizlik ve iş doyumu ile olan ilişkisini ortaya koymaktadır. Sağlık sektörü yöneticileri için çalışan memnuniyetini artırma ve örgütsel sessizliği azaltma konularında yol gösterici olabilir. Çalışan memnuniyetinin artırılması, hasta bakım kalitesini ve hasta memnuniyetini de olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between the satisfaction of patient services unit employees and their levels of organizational silence and job satisfaction. The patient services unit directly affects the patient care quality and satisfaction of hospitals. In this context, understanding the factors of employee satisfaction, organizational silence and job satisfaction is important to both increase employee well-being and improve service quality. The research collected data by conducting a survey with 320 private hospital employees and analyzed it with the SPSS program. The survey consists of a demographic information form, job satisfaction scale, organizational silence scale and employee satisfaction scale. The findings show that there is a strong positive relationship between employee satisfaction and job satisfaction, while there is a low positive relationship between organizational silence and employee satisfaction. Increasing employee satisfaction reduces organizational silence. Recommendations include strengthening organizational communication, using feedback mechanisms effectively, and creating platforms where employees can make their voices heard. It is important for managers to develop policies that increase employee satisfaction and take measures to reduce organizational silence. This can increase employees' commitment to their jobs and overall satisfaction. As a result, this research reveals the relationship between the satisfaction of patient services unit employees and organizational silence and job satisfaction. It can be a guide for healthcare sector managers in increasing employee satisfaction and reducing organizational silence. Increasing employee satisfaction can also positively affect patient care quality and patient satisfaction.