The anatomy of a force variable modal in Turkish
Türkçede kuvvet değişkenli bir kipin anatomisi
  1. Tez No: 888856
  2. Yazar: NAZMİYE ÖYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Türkçedeki -DIr ekinin ilginç doğasını araştırmakta ve bu ekin bir olgu bildirme eki ve kuvvet değişkenli bir epistemik kip olarak ikili işlevini detaylandırmaktadır. Bu tezin temel amacı -DIr'ın gereklilik ve olasılık arasında değişkenlik gösteren epistemik bir kip olarak tanımlamak ve bunu biçimsel anlambilim çerçevesinde açıklamaktır. Tez, -DIr'ı diğer dillerdeki niceliksel değişkenlik gösteren kiplerle karşılaştırmakta ve bu kiplerin niceliksel değişkenliğini açıklamak için önerilen anlambilimsel açıklamaları incelemektedir. -DIr'ın niceliksel değişimini açıklayabilmek için, Peterson'ın (2009) Gitskan ve St'a't'imcets kipsel ifadelerinin kuvvet değişkenliği üzerine olan önerisi, modal base ve ordering source kavramlarından yararlanarak -DIr'a uyarlanmıştır. -DIr'ı -I/Ar eki ile karşılaştırarak, bu formların, kullanıldıkları morfosentaktik ortamlarda tamamlayıcı dağılımları, kullanımlarının birbiriyle paralel olması ve epistemik kipler olarak niceliksel değişkenlik göstermeleri nedeniyle tek bir morfemin allomorfları olduğu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intricate nature of the -DIr suffix in Turkish, detailing its dual function as a fact-reporting suffix and a force variable epistemic modal. The main goal of this thesis is to describe the quantificational variation of -DIr as an epistemic modal and account for it through the framework of formal semantics. I compare -DIr with modals from other languages which display quantificational variation and explore semantic accounts proposed for the quantificational variation of these modals. In order to account for the quantificational variation of -DIr, I adapt Peterson's (2009) proposal for the force variability of Gitskan and St'a´t'imcets modals to -DIr, utilizing the modal base and the ordering source. By comparing -DIr with the aorist -I/Ar, I propose that these forms are allomorphs of a singular morpheme due to their complementary distribution in morphosyntactic environments which they are used in, their alignment of functions, and their quantificational variation as epistemic modals.