Elektrokonvulsif tedavinin etki mekanizmasının bir hayvan modelinde en erken gen proteinlerinin gösterilmesi yoluyla araştırılması
- Tez No: 88886
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada Swiss albino farelerde elektrokonvülsif nöbetlerin etkilediği beyin alanları ve etkilenme örüntüleri, nöron plastikliğinin bir göstergesi olarak kullanılan en erken gen proteinlerinden c-Fos ve FosB ekspresyonlan incelenerek araştırılmıştır. Farelere korneal elektrotlar aracılığıyla 16 miliamper şiddetinde, 2,5 ms aralıklı, 30 adet 15 milisaniyelik monofazik vuru verilerek 10-20 saniye süren jeneralize tonik- klonik nöbetler oluşturulmuştur. Klinikte elektrokonvülsif tedavinin etkisi tekrarlayan nöbetlerle ortaya çıktığı için tek nöbet uyarılan farelere ek olarak 7 kez nöbet geçirtilen hayvanlar da incelenmişlerdir. Yalancı işlem, tek elektrokonvülsif nöbet (EKN) ve 7 EKN uygulanan farelerde 3 ya da 24 saat sonra pentobarbital anestezisi altında kalp içi paraformaldehid perfüzyonuyla doku fiksasyonu yapıldıktan sonra, beyinleri çıkartılmıştır. Beyinler %30'luk sükroz çözeltisinde bekletildikten sonra kuru buzla dondurulup kayan mikrotomla 40 mikronluk dilimler halinde kesilmiştir. Çözeltide yüzer şekilde saklanan kesitlerde standart immünohistokinıyasal yöntemler kullanılarak c-Fos ve FosB proteinleri araştırılmıştır. Bu işlem için primer antikor olarak anti-c-Fos (1/200) ve anti-FosB (1/1000) antikorları, ardından da biyotinli sekonder antikorlar kullanılmış, renk verici olarak diaminobenzidin seçilmiştir. Kesitler mikroskop altında incelenerek boyanmanın miktarı ve dağılımı saptanmıştır. Bir yalancı uygulamadan 3 saat sonra, bazal ekspresyonun da yüksek bulunduğu talamusun paraventriküler çekirdeğinde, retrosplenial kortekste, piriform, entorinal ve singulat kortekslerde ve bunlara ek olarak bazal ekspresyonun çok düşük olduğu CAİ bölgesi ve amigdalada belirgin c-Fos ekspresyonu görülmüştür. Bir yalancı uygulamadan 3 saat sonra en yoğun FosB ekspresyonu ise hipokampusun CAİ bölgesinde görülmüş, amigdala, singulat korteks, retrosplenial korteks gibi limbik alanlarda da önemli ekspresyon artışı saptanmıştır. Tek EKN 'ten sonra c-Fos ve FosB ekspresyonu birçok beyin alanında yaygın olarak artmış, c-Fos ekspresyonu 24 saat içinde normale dönerken FosB ekspresyonu azalmakla beraber bazal düzeyinden yüksek kalmıştır. Yedi EKN sonrası c-Fos ekspresyon artışı çok azalmış buna karşın FosB ekspresyonu yüksek seyretmeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, brain regions affected by electroconvulsive seizures were determined by using expression of C-Fos and FosB immediate early gene proteins as markers of neuronal plasticity. Generalized tonic-clonic seizures lasting 1 0-20 seconds were induced in Swiss albino mice with application of 30 monophasic pulses (of 15 ms duration, 16 mA intensity and separated by 2.5 ms intervals) through corneal electrodes. Mice in treatment groups were given single or multiple (seven), daily shocks in order to discern the effects of chronic treatment, which is more relevant to the electroconvulsive therapy applications in clinical practice. Sham-treated and seizure-induced mice were anesthetized with pentobarbital and intracardiacally perfused with paraformaldehyde three or twenty-four hours after treatment. Brains were then removed and kept in 30% sucrose solution overnight. Later, they were frozen on dry ice and cut into 40 micron-thick slices with a sliding microtome. Free floating sections were treated with anti-c-Fos (1/200) and anti-FosB (1/1000) antibodies, followed by biotinylated secondary antibodies and stained with diaminobenzidine. Mounted and coverslipped sections were examined with a light microscope to determine the intensity and distribution of staining. Three hours after single, sham treatment, c-Fos expression was intense in the paraventricular nucleus of thalamus, retrosplenial, piriform, entorhinal and cingulate cortices and in amygdala and CA1 region of hippocampus. Prominent FosB expression was observed in limbic structures such as CA1 region of hippocampus, amygdala, cingulate and retrosplenial cortices. There was an overall induction of c-Fos and FosB expression after a single seizure. Twenty-four hours later, FosB expression remained high while c-Fos expression returned to basal levels. After 7 seizures, c-Fos induction was grossly attenuated but FosB induction was unaffected and remained high.