The impact of circular economy models on industrial enterprises : case study of IKEA's transition, challenges, and opportunities
Döngüsel ekonomi modellerinin endüstriyel işletmeler üzerindeki etkisi: IKEA'nın geçişi, zorlukları ve fırsatlarına ilişkin örnek olay incelemesi
- Tez No: 888868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilir kalkınma için yenilikçi bir çerçeve olan döngüsel ekonomi, geleneksel doğrusal üretim ve tüketim modellerini yeniden şekillendiriyor. Bu tez, IKEA'nın paradigma değişimine odaklanarak döngüsel ekonominin endüstriyel işletmeler üzerindeki etkisinin derinlemesine araştırılmasını sağlıyor. Ev mobilyalarında dünya lideri olan IKEA, döngüsel ekonomi ilkelerini temel iş operasyonlarına entegre etmek için dönüştürücü bir yolculuğa çıktı. Çalışma, döngüsel bir modele geçişte kritik önem taşıyan teknik sınırlamalar, karmaşık tedarik zinciri dinamikleri ve gelişen tüketici tercihleri gibi IKEA'nın karşılaştığı çok yönlü zorlukları titizlikle inceliyor. Ayrıca tez, sürdürülebilir malzeme kullanımı ve atıkların azaltılması yoluyla çevresel etkilerin azaltılması, yenilikçi ürün tasarımları aracılığıyla artan kaynak verimliliği ve sorumlu kurumsal uygulamalar aracılığıyla artan marka itibarı dahil olmak üzere IKEA'nın yararlandığı çeşitli fırsatların altını çiziyor. IKEA'nın, tasarımdan kullanım ömrü sonu yönetimine kadar tüm ürün yaşam döngüsünü kapsayan döngüsellik tasarımına yönelik çabaları inceleniyor. Şirketin, ürün döngüleri döngüsünü kapatmada çok önemli olan tersine lojistik ve sürdürülebilir malzeme tedariki konusundaki girişimlerine özel önem verilmektedir. Bulgular, IKEA'nın döngüsel ekonomi uygulamalarını yerleştirme konusunda kaydettiği önemli adımların kapsamlı bir resmini sunuyor ve hem çevresel hem de ekonomik faydaları gösteriyor. Ancak yine de bu yolculuk engelsiz değildir. Tez, engellerin üstesinden gelmek ve döngüsel çözümleri ölçeklendirmek için sürekli inovasyon, paydaş katılımı ve sektör çapında işbirliği ihtiyacına işaret ederek, devam eden kritik zorlukları ortaya çıkarıyor. Sonuç olarak tez, endüstriyel uygulamalara yönelik daha geniş etkileri tartışmak için IKEA örneğinin ötesine uzanmaktadır. Sürdürülebilir uygulamalara yönelik sistematik değişimin gerekliliğinin altını çiziyor ve kaynak açısından verimli ve dayanıklı bir geleceği teşvik etmek için işletmeler, hükümetler ve tüketiciler arasında işbirlikçi bir yaklaşımı savunuyor. Tez, döngüsel ekonomi modellerini benimsemenin, derin çevre yönetimi ve ekonomik refah için bir katalizör olabileceğini ve dünya çapındaki endüstriler için bir emsal teşkil edebileceğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
The circular economy, an innovative framework for sustainable development, is reshaping traditional linear production and consumption models. This thesis provides an in-depth exploration of the circular economy's impact on industrial enterprises, focusing on IKEA's paradigm shift. IKEA, a global leader in home furnishings, has embarked on a transformative journey to integrate circular economy principles into its core business operations. The study meticulously examines the multifaceted challenges faced by IKEA, such as technical limitations, intricate supply chain dynamics, and evolving consumer preferences, which are critical in transitioning to a circular model. Moreover, the thesis highlights the diverse opportunities IKEA has capitalized on, including diminished environmental impacts through sustainable material usage and waste reduction, heightened resource efficiency via innovative product designs, and an enhanced brand reputation through responsible corporate practices. IKEA's efforts in design for circularity, encompassing the entire product lifecycle, from conception to end-of-life management, are scrutinized. Particular attention is given to the company's initiatives in reverse logistics and sustainable material sourcing, which are pivotal in closing the loop of product cycles. The findings present a comprehensive picture of IKEA's substantial strides in embedding circular economy practices, illustrating both environmental and economic benefits. Nevertheless, the journey is not without hurdles. The thesis uncovers the critical challenges that persist, signaling the need for continuous innovation, stakeholder engagement, and industry-wide collaboration to overcome barriers and scale circular solutions. In concluding, the thesis extends beyond IKEA's case to discuss the broader implications for industrial practices. It underscores the necessity for systemic change towards sustainable practices and advocates for a collaborative approach among businesses, governments, and consumers to foster a resource-efficient and resilient future. The thesis posits that embracing circular economy models can be a catalyst for profound environmental stewardship and economic prosperity, setting a precedent for industries worldwide.