علي شير نوائي و معجم سبعة أبحر من باب التاء إلى باب الخاءدراسة وتحقيق
Ali Şir Nevâî ve Seb'atu Ebhur isimli sözlüğünün'ta' dan kha'ya' maddelerinin edisyon kritiği
- Tez No: 888867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Sözlük bilimi Arap biliminin bir dalıdır ve Arapça kelimelerin toplanması, düzenlenmesi, anlamlarını ve kullanımlarını kaydetmekle ilgilenir. Bu alanda birçok alim eserler yazmıştır ve bunlar arasında Nizameddin Ali Şir Nevâî, Seb'atu Ebhur adlı sözlüğüyle öne çıkar. Bu kitap ilk iki bölümü hariç hala el yazması olarak bulunmaktadır. Çalışmada, el yazmasının ṭa harfinden ḫā harfine kadar olan kısmını incelendi. Bu sözlük, yedi önemli kaynaktan alıntı yapması ve kelimelerin son harflerine göre düzenlenmesi nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu sözlüğün bir kısmını inceleyerek bilim insanlarına değerli bir eser sunmayı amaçladım. Bu araştırmada tanımlayıcı belge metodu kullanılmıştır. Çalışma, giriş, üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, Seb'atu Ebhur'u çalışma sebebi, eserin önemi, amacı, çalışma yöntemi ve araştırmanın yazımında izlenen yöntem hakkında bilgi verildi. Ayrıca, sözlüğün tanımı, bu eserin adı, yazılma sebepleri ve bölümleri üzerinde duruldu. Birinci bölümde, yazarın hayatı ve eserleri incelendi. İkinci bölümde, Seb'atu Ebhur ele alındı. Üçüncü bölüm ise eserin ta harfinden ḫa harfine kadar olan kısmının tahkikli metnine yer verildi. Burada iki nüsha arasındaki farklılıklar, eklemeler ve eksiklikler dipnotta gösterildi. Ayrıca Kur'an ayetleri, hadisler, şiirler ve atasözleri gibi alıntıların kaynakları verilerek açıklanması gereken kelimeler açıklandı. Sonuç olarak, Nur-ı Osmaniye nüshasının müellif nüshası olduğu, sözlüğün yazarının Ali Şir Nevâî olduğu ve sözlüğün adını da kendisinin koyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lexicography is a branch of Arabic sciences that focuses on collecting words, organizing them, documenting their meanings and uses in the Arabic language. Many scholars have authored works in this field, among them Nizam al-Din Ali Shir Naway in his lexicon )Sab'at Ubhur (. This book is still in manuscript form except for the first two chapters. I have undertaken the verification of this manuscript from the letter 'T' to the letter 'Kha'. This lexicon is of great importance as it draws from seven significant sources and is organized according to the final letters of the words, containing a vast linguistic wealth. Due to the importance of this lexicon, I have worked on verifying a part of it, striving to bring forth one of the most important classification treasures in lexicography from the 15th century and present it to researchers to benefit from its valuable insights, following a descriptive documentary methodology in this research. This research consists of an introduction, three sections, and a conclusion. In the introduction, I mentioned the research topic, the reason for choosing the manuscript, its significance, objectives, the work methodology, and the plan followed in writing the research. I also covered the definition of the lexicon, its name, the reasons for its composition, and its sections. In the first section, I studied the author. The second section focused on the study of the manuscript. The third section is the verified section, containing the manuscript text from the letter 'T' to the letter 'Kha'. I noted the differences between the two versions, additions, and omissions, documented the references from Quranic verses, prophetic hadiths, poetry, proverbs, and rare words that need explanation, and referenced all these back to the sources I consulted. In the end, I concluded that the author of this lexicon is Nawa'i and he is the one who named this lexicon, and the Nur-Othmaniyah copy is in the author's handwriting. This manuscript requires significant efforts to be fully verified, published, and presented to readers.