'Tashih-i İtikad:' Policies towards the Kızılbaş and Shiites in the Late Ottoman Empire
'Tashih-i İtikad:' Geç Osmanlı İmparatorluğu'nda Kızılbaşlara ve Şiilere karşı politikalar
- Tez No: 888875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın son on yılında Anadolu'da Kızılbaşlara ve Irak'ta Şiilere Osmanlı Devleti tarafından uygulanan“tashih-i itikat”politikası incelenmektedir. II. Abdülhamid döneminde resmi bir devlet politikası olarak kurgulanan“tashih-i itikad”projesi ile, esas olarak Sünni olmayan Müslüman toplulukların Sünnileştirilmesi hedeflenmiştir. Bu proje, on dokuzuncu yüzyılın modernleşen devlet aygıtının merkezileşme ve ulus-inşası süreçleriyle doğrudan ilişkilidir. Salt mezhepsel saiklerin ötesinde, devletin resmi ideolojisi konumunda olan Sünni/Hanefi inancına ve onun lideri olan halifeye bağlı bir toplum yaratma amacı da bu politikanın arkasındaki etmenlerdendir. Konuya dair belgelerin çoğunda da görüldüğü üzere,“medenileştirme misyonu”kavramı da“tashih-i itikad”projesinin en başat bileşenlerinden birisidir. Bu tezde,“tashih-i itikad”projesinin uygulandığı gruplara, coğrafyalara, etno-dilsel ve sosyo-ekonomik farklılıklara ve de bu grupların oluşturduğu tehdit algılarına göre şekillenen stratejik ve pragmatik politikalar olduğu savunulmaktadır. Ayrıca, sadece farklı mezhepsel grupların dışında da, aynı mezhepsel kimliğe sahip olan topluluklar da etno-dilsel, coğrafi ve sosyo-ekonomik durumlarına göre farklılaşan politikalara maruz kalmışlardır. Bu argüman, Anadolu'daki Kızılbaş ve Irak'taki Şii topluluklara yönelik“tashih-i itikad”politikaları incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the tashih-i itikad policy implemented by the Ottoman State towards the Kızılbaş in Anatolia and the Shiites in Iraq during the last decade of the nineteenth century. The tashih-i itikad project, formulated as an official state policy during the reign of Abdulhamid II, primarily aimed at the Sunnitization of non-Sunni Muslim communities. This project is directly related to the centralization and nation-building processes of the modernizing state apparatus of the nineteenth century. Beyond sectarian motives, one of the factors behind this policy was the creation of a society loyal to the Sunni/Hanafi belief, which was the official ideology of the state, and to its leader, the caliph. As seen in most of the documents related to the subject, the concept of a“civilizing mission”is also one of the principal components of the tashih-i itikad project. This thesis argues that the tashih-i itikad project involved strategic and pragmatic policies that were shaped according to the groups, geographies, ethno-linguistic and socio-economic differences, and the perceived threats posed by these groups. Furthermore, it is contended that even communities with the same sectarian identity were subjected to different policies based on their ethno-linguistic, geographical, and socio-economic conditions. This argument is analyzed by examining the tashih-i itikad policies directed at the Kızılbaş in Anatolia and the Shiite communities in Iraq.