Metaphor comprehension in preschool children
Okul öncesi dönemde çocukların metafor kavrayışı
- Tez No: 888877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Metaforik ifadeler, mecazi dilin bir parçası olarak, çocuklara yönelik içeriklerde (örn. çizgi film, hikayeler) önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle çocukların metaforik ifadeleri ne kadar iyi anladığını ölçmek önem arz etmektedir. Anaokulu çağındaki çocukların psikolojik metaforları anlama becerisini gözlemlemek için, karakterlerin duygusunu metaforlarla ifade eden hikayeler hazırlanmış ve çocuklardan karakterin duygusunu doğru ifade eden resmi seçmeleri istenmiştir. Çocukların metafor anlama yeteneği, bilişsel faktörler ile metaforik ifadeyle ilgili faktörler arasındaki etkileşim göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışmada çocuklar metaforun ifade ettiği duyguyu doğru gösteren resimleri çeldirici ve yanlış resimlere kıyasla daha çok seçtiler. Bunun yanında sonuçlar, yönetici işlev becerileri ile metafor kavrama becerileri arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi, ancak, metafor kavrama becerileri çocukların -mış gibi oyun oynama eğilimleri veya kullandıkları dilin özellikleri ile ilişkili bulunamadı. Analizler, hem bağlam daha kolay olduğunda çocukların metaforları daha iyi anladığını hem de aşinalık seviyelerinin daha yüksek olduğu metaforları düşük olanlara kıyasla daha iyi anladığını kısmen destekledi. Etkileşim analizleri de, yönetici işlevlerin, daha az tanıdık metaforların anlaşılmasına daha fazla katkıda bulunabileceğini gösterdi. Genel olarak, bu bulgular, okul öncesi dönemdeki çocukların bile psikolojik metaforları belli bir düzeyde anlama becerisine sahip olduğunu öneren çalışmaları yinelemekte ve genişletmektedir. Ayrıca bilişsel beceriler ve metaforun ifade edilişi ile ilgili faktörlerin etkilerini birlikte araştırmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Metaphors, as part of figurative language, are a common part of children's content (e.g. books, cartoons); thus, it is vital to investigate how much children understand them. To assess preschool children's psychological metaphor comprehension, several ambiguous stories with metaphorical phrases were prepared. Children were asked to identify the emotion of the story character (revealed in the metaphoric phrase) by choosing the correct picture. Children's metaphor comprehension was investigated in relation to individual differences in cognitive abilities and metaphor-related factors. Children were more likely to choose the picture depicting the correct emotion revealed in the metaphorical phrase compared to distracters and incorrect pictures. Furthermore, a positive relationship between executive functioning (EF) abilities and metaphor comprehension was found, while no correlation was found with children's tendency to pretend play or language complexity. Analyses partially supported that when the context the metaphor is presented in is easier, children show more comprehension, and, the performance with the more familiar metaphors was higher than the less familiar metaphors. Looking at the interaction between EF and familiarity of metaphors, findings suggest that EF might have a more profound contribution to the comprehension of less familiar metaphors compared to more familiar ones. Overall, these findings replicate and extend the studies that suggest even preschool children can understand psychological metaphors and emphasize the importance of investigating the effects of cognitive and metaphor-related factors together to understand factors contributing to metaphor comprehension development.