Yeme bozukluğu tanılı ergenlerde olumsuz çocukluk çağı yaşam olaylarının emosyon regulasyonu ve aleksitimi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adverse childhood experiences and emotion regulation and alexithymia in adolescents diagnosed with eating disorders
  1. Tez No: 888906
  2. Yazar: SEREN ATEŞ DERVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAY ALŞEN GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı yeme bozukluğu(YB) tanılı ergenlerin olumsuz ve olumlu/yardımcı yaşam olayları maruziyetleri ile emosyon regülasyon(ER) becerileri ve aleksitimi özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek, yeme bozukluğu tanı kaybı olan grup ve olgu gruplarındaki psikiyatrik eştanılara sahip klinik kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniğine başvuran, 80 ergenle gerçekleştirilmiştir. YB olan 32 ergen, geçmişte YB olan 16 ergen ve bunlarla psikiyatrik komorbiditeler açısından eşlenmiş 32 ergen olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. K-SADS-PL-DSM-5 ile YB tanısı ve eşlik eden psikiyatrik tanılar belirlenmiş, sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Katılımcılara“Olumlu, destekleyici ve olumsuz çocukluk çağı yaşam olayları”yarı yapılandırılmış görüşmesi ve Çocuklar İçin Depresyon Değerlendirme Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu(CDRS-R) ölçeği uygulanmıştır. Ergenlerden öz bildirim ölçekleri olan Yeme Bozukluğu İnceleme Ölçeği(YBİÖ), Çocuklar için Aleksitimi Ölçeği(ÇAÖ), Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeğini(EİDDÖ) doldurmaları istenmiştir. Klinisyen tarafından Çocuklar İçin Genel Klinik İzlenim-Şiddet formu(CGI-S) doldurulmuştur. Olumlu/yardımcı yaşam olaylarının sayısı, kontrol grubunda, yeme bozukluğu grubuna göre daha fazla saptanmıştır; ancak olumsuz yaşam olaylarının sayısı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Herhangi bir zamanda yeme bozukluğu tanısı olan grupta, kontrol grubuna göre, duygusal ihmal daha fazla saptanmıştır. YB grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, YB grubunda içsel işlevsel olmayan ER stratejileri ve duyguları tanımlamada zorluk anlamlı şekilde daha fazla saptanmıştır. YB grubunda olumsuz yaşam olayları ile içsel işlevsel olmayan ER stratejileri ve ÇAÖ-tüm puan arasında pozitif orta bir ilişki; olumlu/yardımcı yaşam olayları ile içsel işlevsel olmayan ER stratejileri ve ÇAÖduyguları açıklamada güçlük arasında negatif orta bir ilişki, dışsal işlevsel stratejiler arasında pozitif orta bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigation of the relationship between exposure to adverse and positive childhood experiences, emotional regulation skills and alexithymia characteristics of adolescents diagnosed with eating disorders, also to compare with the eating disorder recovery group and the clinical control group. The study was performed in the outpatient unit of the Child and Adolescent Psychiatry Department at Dokuz Eylul University Hospital, with 80 adolescents. Three groups were formed: 32 adolescents with ED, 16 adolescents with ED in the past, and 32 adolescents matched with them in terms of psychiatric comorbidities. Diagnosis of the participants was made with the K-SADS-PL-DSM-5 and a sociodemographic data form was filled in for each patient. Children's Depression Rating Scale-Revised Form (CDRS-R), Clinical Global Impressions-Severity Index (CGI-SI) form were applied to all participants. Adolescents were asked to fill out the self-report scales, the Eating Disorder Examination Questionnare(EDE-Q), the Alexithymia Scale for Children(ASC), Adolescents' Emotion Regulation Questionnaire. The number of positive chıldhood experıences(PCE) was found to be higher in the control group than in the eating disorder group; however, no statistically significant difference was found between the groups in terms of the number of adverse childhood experiences(ACE). Emotional neglect was detected more frequently in the group diagnosed with an eating disorder at any time than in the control group. When the ED group and the control group were compared, internal maladaptive ER strategies and difficulty in identifying emotions were significantly more common in the ED group. In the ED group, there was a positive moderate relationship between ACE and internal maladaptive ER strategies and the ASC-whole score; A negative moderate relationship was found between PCE and internal maladaptive ER strategies and ASC-difficulty explaining emotions, and a positive moderate relationship was found between external adaptive strategies.