İshalli buzağılarda etiyolojik etkene göre serum endokan düzeyi ile interlökin-6, prokalsitonin, e-selektin arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum endocan level and interleukin-6, procalcitonin, E-selectin in calves with diarrhea according to etiologic agent
  1. Tez No: 888908
  2. Yazar: CENNET NUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Endotel hücreleri inflamasyonun kaynağı ve hedefidir. Endotel kaynaklı çözünür dermatan sülfat proteoglikan (PG) olan endokan inflamatuar yanıtta rol oynayan spesifik bir endotelyal belirteçtir. Bu çalışma ile yangıda anahtar rol oynayan endotel hasarının buzağı ishallerinde etiyolojik faktöre göre mevcudiyetinin endokan ve E-selektin ile ortaya konup, ishalde meydana gelen inflamasyonun şiddetininin belirlenmesinde inflamasyonda arttığı bildirilmiş olan biyobelirteçler [İnterlökin-6 (IL-6), prokalsitonin (PCT)] ile serum endokan ve E-selektin ilişkisinin açıklanması ve yeni bir biyobelirteç olarak endokanın kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini 42'si ishalli 7'si kontrol olmak üzere 49 adet buzağı oluşturmuştur. İshalli buzağılara klinik tanı konulduğunda ve tanı konulduktan sonraki 7. ve 10. günlerde olmak üzere toplamda 3 kez vena jugularis'ten EDTA'lı tüplere hematolojik muayeneler için, jelli serum tüplerine ise biyokimyasal ve ELİSA analizleri için kan örnekleri alınmıştır. Bakteriyel, viral ve paraziter guruplara dahil edilen buzağılardan kan örneklerinin alınımdan hemen sonra sıvı-elektrolit, antimikrobiyal, antiparaziter, destekleyici ve diyet tedavisi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. ELISA analizlerinde grup içi karşılaştırmalarda endokan düzeyinde E. coli grubunda 1. günde daha yüksek olmak üzere 1. gün ile 7. gün (p=0.004) ve 1. gün ile 10. gün (p=0.013) ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. C. parvum grubunda E-selektin düzeyi 1. günde 7. güne (p=0.003) kıyasla anlamlı daha yüksek bulunmuştur. IL-6 düzeyi Rotavirüs grubunda 1. gün ölçümünde daha yüksek olmak üzere 1. ve 7.
Özet (Çeviri)
Inflammation originates from and is directed against endothelial cells. Endocan is a particular endothelial marker that plays a role in the inflammatory response. It is an endothelium derived soluble dermatan sulfate proteoglycan (PG). In this study, endothelial damage which is a major contributor to inflammation was identified using endocan and E-selectin. Additionally, the degree of inflammation associated with diarrhea was assessed using biomarkers that have been associated to increased inflammation, such as procalcitonin (PCT) and interleukin-6 (IL-6). This study investigated in the utility of endocan as a novel biomarker and described the association between serum endocan and E-selectin. The study material consisted of 49 calves, 42 of which had diarrhea and 7 of which were control. Blood samples were taken from the jugular vein into EDTA tubes for hematological examinations, and into gel serum tubes for biochemical and ELISA analyses, three times in total, when the clinical diagnosis was made in calves with diarrhea and on the 7th and 10th days after the diagnosis. Liquid-electrolyte, antimicrobial, antiparasitic, supportive and dietary treatments were applied immediately after blood samples were taken from calves included in the bacterial, viral and parasitic groups. SPSS statistical package program was used to evaluate the data. Although the Endocan level was higher on the 1st day in the E. coli infected group in intra-group comparisons, there was statistically significant difference between the 1st day and 7th day (p=0.004) and 1st day and 10th day (p=0.013) analyses. In the C. parvum group, E-selectin level was found to be significantly higher on the 1st day compared to the 7th day (p=0.003).