IPARD programı kapsamında desteklenen ve desteklenmeyen besi sığırcılığı işletmelerinin yenilikçi teknolojileri kullanım düzeyleri ve en iyi yetiştiricilik pratikleri açısından karşılaştırılması: İç Anadolu Bölgesi örneği
The comparison of best farming practices and innovative technologies usage levels of beef cattle farms supported and non-supported by IPARD program: A case study of Central Anatolia Region
  1. Tez No: 888909
  2. Yazar: MURAT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmada IPARD Programının I. Dönemi'nde İç Anadolu Bölgesi'nde kırmızı et üreten tarımsal işletmeler kapsamında IPARD desteği alan ve almayan besi sığırcılığı işletmelerinin; sosyo – ekonomik özelliklerini, iletişim davranışlarını, yenilikçi teknoloji kullanım düzeylerini ve en iyi yetiştiricilik uygulamalarını saptayıp karşılaştırmak, uygulamalar konusunda karşılaştıkları sorunları belirlemek ve ilgili kuruluşlara, çiftçilere ve politika belirleyicilere öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla bölgedeki 7 ilden 88 işletme ile gerçekleştirilen anketler sonucu elde edilen veriler, araştırmanın ana materyalini oluşturmuştur. Ayrıca, sektör paydaşlarının bakış açısını yansıtması amacıyla nitel bir veri toplama aracı olan odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hem nicel hem de nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada ortalama olarak; besicilerin yaşlarının 47.1, çiftçilik deneyimlerinin 25.6 yıl, besicilik deneyimlerinin 17.9 yıl, hayvan varlıklarının 216 baş olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları; yapılan ki – kare analizine göre, IPARD desteği alan ve almayan besi işletmeleri arasında eğitim düzeyi, çifçilik ve besicilik deneyimleri, bilgisayarda kayıt, padok, revir, bakıcı binası, gübre sıyırıcılar, hayvan sigortası, kamera sistemi, anızda otlatma, kaşıma fırçası uygulamalarında istatistiki olarak farklılık bulunduğunu göstermiştir. Lojistik regresyon analizi sonucunda, besi işletmelerinin IPARD desteğinden yararlanıp yararlanmamaları ile çiftçilik deneyimi, hayvan sigortası yaptırma, silaj üretimi, kamera sistemi, sürü yönetim yazılımı ve eğitim düzeyleri değişkenleri arasında istatiksel yönden önemli ilişki bulunmuştur. IPARD propramının etkinliği ve sürdürülebilir besiciliğin temini için; IPARD projesi izleme süresi artırılmalı, mesleki deneyimi daha fazla olan ve/veya tarım konusunda eğitim alan işletmelere öncelik verilmeli, yenilikçi teknolojilerin yatırım maliyetlerini azaltacak ve besicilikte kullanımını yaygınlaştıracak tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine and compare the socio-economic characteristics, communication behaviours, innovative technology usage levels and best breeding practices of the beef cattle enterprises that received and did not receive IPARD support within the scope of red meat producing agricultural enterprises in Central Anatolia Region in the I. Period of IPARD Programme, to determine the problems they face in terms of practices and to develop recommendations for relevant institutions, farmers and policy makers. The data obtained from questionnaires conducted with 88 enterprises from 7 provinces in the region constituted the main material of the research. In addition, focus group interviews, a qualitative data collection tool, were conducted to reflect the perspective of sector stakeholders. Both quantitative and qualitative analysis methods were used in the study. In the study, it was determined that the average age of the farmers was 47.1 years, farming experience was 25.6 years, breeding experience was 17.9 years, and animal assets were 216 heads. According to the chi-square analysis, there was a statistical difference in terms of education level, farming and fattening experiences, computer recording, paddock, infirmary, caretaker building, manure scrapers, animal insurance, camera system, stubble grazing, scratching brush practices. As a result of logistic regression analysis, a statistically significant relationship was found between whether or not fattening enterprises benefit from IPARD support and the variables of farming experience, animal insurance, silage production, camera system, herd management software and education level. In order to ensure the effectiveness of IPARD programme and sustainable livestock breeding; IPARD project monitoring period should be increased, enterprises with more professional experience and/or training in agriculture should be prioritised, measures should be taken to reduce the investment costs of innovative technologies and expand their use in livestock breeding.