Huzursuz bağırsak sendromunda fodmap diyetinin etkinliği: metaanaliz çalışması
Efficacy of the fodmap diet in irritable bowel syndrome: a meta-analysis study
- Tez No: 888913
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İrritabl bağırsak sendromu (IBS), tekrarlayan karın ağrısı, değişen bağırsak alışkanlıkları ve şişkinlikle karakterize edilen yaygın bir gastrointestinal bozukluktur. Küresel prevalansı %4,1 olan IBS, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkilerken, sağlık hizmetleri ve ekonomik yükler açısından da önemli bir sorun teşkil etmektedir. IBS'nin patofizyolojisi, bağırsak-beyin aksındaki düzensizlik, değişmiş bağırsak hareketliliği ve bağırsak mikrobiyomunun disbiyozunu içeren çok faktörlü bir yapıya sahiptir. Son yıllarda, düşük fermente oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polyoller (FODMAP) diyeti, IBS semptomlarının hafifletilmesinde umut verici sonuçlar göstermiştir. Bu çalışma, IBS hastalarında FODMAP diyetinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla mevcut literatürü inceleyen bir meta-analiz yapmayı amaçlamaktadır. Bu sayede, IBS'li bireylerin tedavisinde beslenme stratejilerinin nasıl optimize edilebileceğine dair kapsamlı bir anlayış elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu tez çalışması, IBS hastalarında FODMAP diyetinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla mevcut literatürü inceleyen bir meta-analiz yapmayı amaçlamaktadır. Literatür taramaları, uluslararası alanda konuyla ilgili güncel meta-analiz çalışmalarının sınırlı sayıda olduğunu ve ülkemizde ise bu konuya dair güncel bir meta-analiz çalışmasına rastlanmadığını göstermektedir. Bu çalışma, bu alandaki ilk örnek olarak önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, FODMAP diyetinin IBS semptomları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu semptomları yönetmede ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek için çeşitli randomize kontrollü çalışmaların sonuçlarını bir araya getirmektir. Bu sayede, IBS'li bireylerin tedavisinde beslenme stratejilerinin nasıl optimize edilebileceğine dair kapsamlı bir anlayış elde edilmesi hedeflenmektedir. Meta-analize dahil edilen çalışmalar, FODMAP diyetinin IBS semptomlarını hafifletmede istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Irritable bowel syndrome (IBS) is a prevalent gastrointestinal disorder characterized by recurrent abdominal pain, altered bowel habits, and bloating. With a global prevalence of 4.1%, IBS adversely affects individuals' quality of life and presents significant healthcare and economic burdens. The pathophysiology of IBS involves a multifactorial framework including dysregulation of the gut-brain axis, altered gut motility, and dysbiosis of the gut microbiome. In recent years, the low fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides, and polyols (FODMAP) diet has shown promising results in alleviating IBS symptoms. This study aims to conduct a meta-analysis reviewing the current literature to evaluate the effectiveness of the FODMAP diet in patients with IBS. The goal is to obtain a comprehensive understanding of how dietary strategies can be optimized in the treatment of individuals with IBS. Literature reviews indicate a limited number of recent meta-analysis studies on this topic internationally, and none in our country, highlighting the significance of this study as the first in its field. The objective is to determine the impact of the FODMAP diet on IBS symptoms and assess its efficacy in managing these symptoms by synthesizing the results of various randomized controlled trials. The meta-analysis of studies demonstrates that the FODMAP diet has a statistically significant and positive effect on alleviating IBS symptoms.