Environmental security in Türkiye: Understanding the perspectives of different political parties
Türkiye'de çevresel güvenlik: Farklı siyasi partilerin bakış açılarını anlamak
- Tez No: 888914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE NUR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çevresel sorunların öneminin iç ve dış politikada fark edilmesi 1960'lara kadar uzanabilmektedir. Uluslararası İlişkiler ve güvenlik çalışmaları alanında, çevre ve güvenlik arasındaki ilişkinin tanınması, 1980'lerin sonlarında eleştirel güvenlik çalışmalarının ortaya çıkışıyla gerçekleşmiştir. Günümüzde, hem dünya politikasında, hem de akademik tartışmalarda çevresel güvenliğin önemi, dünya için hayati olduğu düşünüldüğünden, daha fazla dikkat çekmektedir. Çevresel sorunlardan etkilenecek ülkelerden biri Türkiye'dir. Bu tez, siyasi partilerin ülkedeki en önemli aktörlerden biri olduğu argümanına dayanarak, çevresel güvenliği nasıl anlamlandırdıklarını anlamanın önemli olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle, bu tezde Türkiye'deki farklı siyasi partilerin çevresel güvenliğe bakış açıları değerlendirilmektedir. Bunu yapmak için, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti'nin (YSP) seçim beyannameleri ve parti programları nitel içerik analizi yöntemi ile incelenmektedir. Bu anlamda tez, birden farklı anlama gelen çevresel güvenlik kavramının tartışmalı doğasını ortaya çıkarırken, Türkiye'deki siyasi partilerin çevresel sorunlara ilişkin farklı bakış açıları olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The realization of the importance of environmental problems in domestic and international politics can be traced back to the 1960s. In the field of International Relations, and security studies, the recognition of the relationship between environment and security emerged with the arrival of critical security studies in the late 1980s. Currently, both in world politics and in the academic discussions, the significance of environmental security is getting more attention given its vitality for the survival of the word as we know it. One of the countries to be affected by environmental problems is Türkiye. This thesis is based on the argument that since political parties are one of the most significant actors in the country, understanding how they make sense of environmental security is crucial. Therefore, this thesis examines the perspectives of different political parties in Türkiye on environmental security. To do so, it analyzes the election manifestos and party programs of the Nationalist Action Party (Milliyetçi Hareket Partisi/ MHP), Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi/ AKP), Republican People's Party (Cumhuriyet Halk Partisi/ CHP), and People's Democratic Party (Halkların Demokratik Partisi/ HDP) and Green Left Party (Yeşil Sol Parti/ YSP) by using qualitative content analysis method. The thesis shows the contested nature of the concept of environmental security in Türkiye by revealing how political parties have different perspectives on environmental problems.