The language of spice in 15th century Ottoman cuisine
15. yüzyıl Osmanlı mutfağında baharat dili
- Tez No: 888947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Baharatlar, tıbbı faydaları ve lüks tüketim maddesi olarak değerlendirmeleri sebebiyle Antik Dönem ve Ortaçağ Avrupa'sında arzu nesnesi olarak karşımıza çıkar. Ortaçağ'da, Avrupalıların baharat tüketimi tarihin en doruk noktasına ulaşır ve var olan tedarik yolları talebi karşılayamaz hale gelir. Bu durum otoriteleri yeni tedarik sistemleri aramaya iter ve bu arayış Amerika'nın keşfi ile sonuçlanır. Dünya tarihinde bu denli büyük etkileri olan baharat aşkının Osmanlı Devleti'ndeki yansımalarını anlamak için 15. Yüzyıl Osmanlı mutfağı özelindeki tek yemek kitabı olan dönemin Osmanlı hekimlerinden Şirvani'nin Kitâbü't-Tabîh'inde yer alan tarifler tek tek incelenerek tariflerde kullanılan baharatlar tespit edilmiştir. Tariflerde en çok kuru kişniş, tarçın, kimyon, karabiber, damla sakızı karşımıza çıkarken. Tatlıların pek azında kafur ve misk kullanımı görülür. Şirvani'nin kitabındaki çeviri tariflerden farklı olarak yazarın eklediği tarifler çok az bir seçkide baharat içerir. Şirvani'nin kendi eklediği tariflerde çok az baharat olması bizlere 15. Yüzyıl Osmanlı mutfağının baharat kullanımında Ortaçağ Arap ve 15. Yüzyıl Avrupa mutfaklarından farklı olduğu sonucuna götürür.
Özet (Çeviri)
Spices appeared as objects of desire in Ancient and Medieval Europe due to their medicinal benefits and their value as luxury goods. In the Middle Ages, European spice consumption reached its highest point in history and existing supply routes became unable to meet demand. This situation pushed the authorities to search for new supply systems, and this search resulted in the discovery of America. To understand the reflections of the desire for spices, which had such a great impact on world history, in the Ottoman Empire, the recipes in a 15th century Ottoman cooking manuscript called Kitâbü't-Tabîh written by one of the Ottoman physicians of the period, Shirvani is analyzed. The recipes of this cookbook are examined one by one in order to distinguish the spices used at that time. Dried coriander, cinnamon, cumin, black pepper and mastic are the most common ingredients used in the recipes. Camphor and musk are used in very few desserts. Unlike the original recipes translated in Shirvani's cookbook, the recipes added by the author contain a limited variety of spices. The fact that there is a limited variety of spices in the recipes added by Shirvani, leads us to the conclusion that the use of spices in 15th century Ottoman cuisine differs both from medieval Arab and European cuisines.