Yaşlılarda fiziksel aktivite ve beslenmenin kırılganlık düzeyi ile ilişkisi
The relationship between physical activity and nutrition and frailty level in the elderly
  1. Tez No: 888948
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş ve üzeri bireylerde kırılganlık düzeyini belirlemek, kırılganlığın beslenme ve fiziksel aktivite ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırma Ankara'da bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş ve üstü bireylerle Şubat-Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Örneklem büyüklüğü 253 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Değerlendirme Ölçeği, Mini Nutrisyonel Değerlendirme-Kısa Form kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t-testi, one way anova testi, ilişki arayıcı türde ise Spearman korelasyon analizinden yararlanıldı. Elde edilen bulgular doğrultusunda; çalışmaya katılan yaşlı bireylerin %51,4'ünün kırılgan grupta olduğu sonucuna ulaşıldı. Çalışmada bireylerin yaşının ilerlemesiyle birlikte kırılganlık düzeyinin arttığı, bekar olanların evli olanlara göre daha kırılgan olduğu, bireylerin gelir durumunun ve eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte kırılganlık oranlarının azaldığı, kronik bir hastalığa sahip olanların ve reçeteli ilaç kullanan kişilerin daha kırılgan olduğu bulundu. Ayrıca yaşlı bireylerde kırılganlık düzeyinin fiziksel aktivite ve beslenme düzeyi ile ilişkili olduğu belirlendi. Sonuç olarak; kırılganlık düzeyinin yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu, kronik hastalık varlığı, ilaç kullanım durumuna göre değiştiği fiziksel aktivite ve beslenme düzeyi ile negatif yönde ilişkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine frailty in individuals aged 65 and over, to explain frailty, and to reveal its relationship with physical activity. The study is descriptive and relationship-seeking. The research was collected between February and April 2024 with individuals aged 65 and over, based at a Family Health Center in Ankara. The sample size consists of 253 elderly people. Introductory information formula, Edmonton Frail Scale, International Activity Assessment Scale for the Elderly, Mini Nutritional Assessment-Short Form were reserved in the data record. Descriptive statistics, independent t-test, one-way anova test, and Spearman screening analysis were used in the analysis of the data. With the information obtained; It was revealed that 51.4% of the elderly who participated in the study were frail. The study found that frailty increases with age, those who are single are more fragile than those who are married, frailty rates decrease as income and education decrease, and those who are chronically ill and use prescription drugs are more vulnerable. In addition, it was determined that frailty in elderly individuals increased their physical activity and nutrition levels. In conclusion; It was determined that the negative folds widened with the age of frailty, education level, income level, presence of chronic disease, physical activity and nutrition level varying according to the condition in which the treatment was applied.