Sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz değerlendirmeleri: Q Metod çalışması
Elementary school teachers' self-assessments regarding differentiated instruction: A Q Method study
  1. Tez No: 888949
  2. Yazar: KAAN OKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ESEN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretime ilişkin sınıf içi uygulamalarına dair öz değerlendirmelerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Q Metodu benimsenmiştir. Q Metodu katılımcıların kendisine sunulan ifadeleri pozitif ve negatif uçları olan bir dizgiye dizmelerine dayanır. Katılımcılardan, dizginin pozitif ve negatif uçlara yerleştirdikleri ifadelerin, yerleşim nedenlerini yazılı olarak açıklamaları istenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde sınıf öğretmeni olarak görev yapan 53 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Verilerin analizi, Q Metodu için geliştirilmiş bir web uygulaması olan Ken-Q Analysis ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin öğretimin farklılaştırılmasına ilişkin olarak;“sınıf ve öğretmen odaklı”,“yetkinlik odaklı”ve“gelenek odaklı”olmak üzere üç bakış açısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin, dizginin pozitif ucuna yerleştirdikleri ifadelerin yerleşim nedenlerini çoğunlukla eğitsel gerekliliklerle açıklamalarına karşın, negatif kısma yerleştirdikleri ifadelere ilişkin genel olarak yüzeysel açıklamalar yapma veya dışsal nedenlere bağlama eğiliminde oldukları görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan hareketle, sınıf öğretmenlerine öz değerlendirme konusunda rehberlik hizmetlerinin sunulmasına, öğretimin farklılaştırılmasını güçleştiren unsurların giderilmesine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine elementary school teachers' self-evaluations of their classroom practices related to differentiated instruction. For this purpose, the Q Method was adopted. The Q Method is based on the participants arranging the statements presented to them on a scale with positive and negative ends. The participants were asked to explain in writing the reasons for the placement of the statements they placed on the positive and negative ends of the scale. The study group of the research consists of 53 elementary school teachers working as elementary school teachers in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The data were analyzed using Ken-Q Analysis, a web application developed for the Q Method. According to the results of the study, it was determined that the classroom teachers participating in the research had three perspectives on differentiation of instruction:“classroom and teacher-oriented”,“competency-oriented”and“tradition-oriented”. It was observed that although the elementary school teachers mostly explained the reasons for the placement of the statements placed at the positive end of the string with educational requirements, they tended to make superficial explanations or attribute them to external reasons for the statements placed at the negative end. Based on the results obtained, suggestions were made regarding the provision of guidance services to elementary school teachers on self-evaluation and the elimination of factors that make it difficult to differentiate instruction.