Makedonya Sarayındaki Kraliyet kadınları (MÖ 393-316)
Royal women at the Macedonian Court (393-316 BC)
  1. Tez No: 888957
  2. Yazar: HALİDE ŞENGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya tarihinde önemli bir yer teşkil eden Makedonya krallığının, bir dünya imparatorluğuna dönüşmesi ve doğu-batı sentezini oluşturan Hellenizm kültürünü ortaya çıkarmasından dolayı Antik Çağ'ın en önemli krallıklarındandır. Bu krallığın mahiyetindeki kadınlar, kendi ailelerinin gücü ve devamlılığını sağlamak adına üzerine düşen yükümlülüğü almaktan geri durmamışlar, gerektiğinde savaş meydanında mücadeleye girişmişlerdir. Nitekim III. Amintas'ın eşi ve II. Filip'in annesi Eurydike oğullarının saltanatı için önemli bir role sahip olmuş, böylece ilerideki örneklerinin habercisi olmuştur. Olimpia, Büyük İskender'in Asya seferi sürecinde yönetimsel konularla ilgilenmiş ve kızı Kleopatra ile birlikte ülke yönetimine müdahale etmekten çekinmemişlerdir. Büyük İskender'in ölümü ile birlikte büyük bir kargaşa ortaya çıkmış, bu kargaşa esnasında Olimpia ve Kleopatra'nın yanı sıra Kynna, Adea-Eurydike gibi diğer Argead kraliyet kadınları siyaseten kendilerine yer edinmeye çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
The Kingdom of Macedonia, which holds a significant place in world history, is considered one of the most important kingdoms of the Ancient Era due to its transformation into a world empire and its creation of Hellenism culture that synthesized the east and west. The women within this kingdom did not hesitate to fulfill their responsibilities in order to ensure the strength and continuity of their dynasty, even engaging in battle when necessary. Indeed, Eurydice the wife of Amyntas III and the mother of Philip II, played a pivotal role in securing the throne for her sons, thereby setting a precedent for future generations. During Asian Campaign Alexander the Great, Olympias managed administrative affairs and, along with her daughter Cleopatra, actively engaged in the governance of the country. Following death of Alexander the Great, significant crisis emerged, during which Olympias and Cleopatra, along with other Argead royal women such as Kynna and Adea Eurydice, endeavored to establish their political influence.