1990'larda Yunanistan'ın Makedonya politikası
Greece?s Macedonian policy in the 1990?s
- Tez No: 280272
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Balkan coğrafyasının kilit noktasında bulunan Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak uluslararası arenaya çıkışı, komünizmin çöküşü ve komünist Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Yunanistan'ı neredeyse en çok meşgul eden konu olmuştur. Yunanistan'ın bağımsızlığını ilan eden ve ?Makedonya Cumhuriyeti? ismi ile tanınma arayan yeni komşusuna yönelik tutumu, benzeri görülmemiş bir düzeyde gelişmiştir.Bu tez Yunanistan'ın Makedonya Cumhuriyeti'ne yönelik politikalarının nedenleri ile sonuçlarını, bunların Yunanistan'ın dış politikası ve uluslararası ilişkiler üzerindeki yansımalarını anlamaya yönelik mütevazı bir girişimdir. İki ülke arasındaki ilişkiler bir tarihi arka plan temelinde Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından günümüze kadar kronolojik bir biçimde ele alınıp, belli dönüm noktalarına dayanarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Taraflar arasında 1990'ların ilk yarısında ?isim sorunu?nun sıcak döneminde yaşanan krizler, izleyen dönemde Yunan siyasi aktörlerinin politikalarını gözden geçirmelerine yol açmıştır. İki ülkenin ?Geçici Uzlaşı? ile geçici olarak uzlaşarak ?yaşamsal? isim sorununu dondurmalarından sonra, Simitis döneminde gerginlikler azalmış ve önemli ölçüde işbirliği ağları oluşturmak üzere fırsatlar yaratılmıştır. Pek çok alanda gerçekleştirilen geniş işbirliğine karşın gündemin ilk sırasındaki yerini koruyan ?isim sorunu?, 2008 sonlarından itibaren ikinci sıcak dönemine girmiştir.Anahtar Sözcükler1.Yunanistan2.Makedonya Cumhuriyeti3.FYROM4.İsim Sorunu5.Geçici Uzlaşı
Özet (Çeviri)
Following the collapse of communism and the disintegration of communist Yugoslavia, arisen of the Rebublic of Macedonia as an independent state has been the major prepossessing subject of Greece. Greece?s attitude towards his neighbor which declared its independence and wants to be recognized with the name ?Republic of Macedonia?, has developed in an unprecedented level.This thesis is a modest attempt to understand the reasons and and the results of Greece?s policies towards the Republic of Macedonia and their reflections on Greece?s foreign policy and international relations. The relations between the two countries, have been discussed on the basis of a historical background and with a chronological manner since 1991 when the Republic of Macedonia declared its independence until today in the ligth of certain turning points. The crises between two parties in the warm period that was the first half of 1990s depending on the ?name dispute? , have led Greek political actors to review their policies in the following period. After two countries have frozen the ?vital? name dispute ?Interim Accord? as a temporary compromise, the tension significantly has been decreased in the period of Simitis and opportunities have been created to build cooperation networks. Despite devloped cooperations in many subjects, name issue which have been kept the first place of the agenda, since the last of 2008, has been begun a new warm period.Key Words1. Greece2. Republic of Macedonia3. FYROM4. Name Dispute5. Interim Accord