Doğu Makedonya Yörük yerleşim yerlerinin halkbilimi açısından monografik incelemesi
A monographic analysis of Eastern Macedonia Yörükk settlements in terms of folklogy
  1. Tez No: 719551
  2. Yazar: EKREM DESTANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Halk kültürü, genel olarak somut ve somut olmayan tarihe mal olmuş ve devam edegelen kültürel varlıkların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Değişebilen özellikleriyle dinamik bir yapıya sahip olan halk kültürü toplumsal yapıyı ayakta tutan temel değerler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Makedonya Yörük Halk Kültürü'nün de Makedonya Yörük topluluklarının gerek Osmanlı dönemi gerekse Osmanlı sonrasında varlıklarını sürdürmeleri hususunda önemli rol oynamıştır. Ancak, modernleşmenin yaygınlık kazanmasıyla birlikte bu kültürün bazı önemli unsurlarının kaybolmaya yüz tuttuğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple söz konusu bölgedeki halk kültürünün yazılı olarak kayıt altına alınıp kalıcılığı ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla böyle bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanından konuya ilişkin halk kültürü verilerinin derlenmesinde folklor derleme çalışmalarında yaygın olarak kullanılan“gözlem”,“görüşme”ve“mülakat”yöntemleri esas alınmıştır. Derleme çalışması sonrasında bu verilerin yedeklemeleri yapılmış, ardından yazıya aktarılarak konularına göre dağılım ve tasnifleri yapılmıştır. Sonrasında ise söz konusu verilerin nitel araştırma yönte¬mindeki teknikler ile çözümlemeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sahasındaki halk kültürü verilerinin incelenmesi ve çözümlenmesi sonucunda, bölge halkının başta modernleşme olmak üzere her türlü dış etkene karşı kendi kültürünü muhafaza etmeye, diğer bir ifade ile korumaya ve yaşatmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk culture, which has been passed down from generation to generation for centuries, constitutes an important part of the cultural assets that have generally belonged to tangible and intangible history and continue. Folk culture, which has a dynamic structure with its changing features, is among the basic values that sustain the social structure. Macedonian Yuruk Folk Culture, which is the subject of this study, also played an important role in the survival of Macedonian communities both in the Ottoman period and after the Ottoman Empire. However, with the pervade of modernization, it has been observed that some important elements of this culture are on the verge of disappearing. For this reason, such a study was preffered in order to contribute to the permanence and sustainability of the folk culture in the region in question. In the compilation of folk culture data related to the subject from the research area, the“observation”,“interview”and“interview”methods commonly used in folklore compilation studies were taken as basis. After the compilation study, these data were backed up, then transcribed and classified according to their subjects. Afterwards, the analysis of the aforementioned data was carried out with the techniques in the qualitative research method. As a result of the examination and analysis of the folk culture data in the study area, it has been determined that the people of the region are trying to preserve their own culture, in other words, to preserve and keep it alive against all kinds of external factors, especially modernization.