Hirudo verbana salgısının antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effect of hirudo verbana secretion
- Tez No: 888973
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Antibiyotik direncinin küresel bir sağlık sorunu haline gelmesi, yeni antimikrobiyal ajanlara olan ihtiyacı artırmıştır. Doğal kaynaklardan elde edilen antimikrobiyal bileşikler, bu konuda umut verici bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Sülük salgıları, çeşitli biyoaktif bileşikler içeren ve potansiyel antimikrobiyal aktiviteye sahip doğal bir kaynak olarak bilinmektedir. Ancak, farklı sülük türlerinin salgılarının antimikrobiyal spektrumu ve etki mekanizmaları tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak bulunan Hirudo verbana türünün salgılarının, hastane kökenli bakteri ve mantar suşlarına karşı antimikrobiyal aktivitesini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntemler: Hirudo verbana sülüklerinden L-Arginin solüsyonu emdirme yöntemi kullanılarak elde edilen salgılar, toplanmıştır. Disk difüzyon yöntemi ile Escherichia coli, Staphylococcus aureus gibi yaygın patojenlerin yanı sıra, yerel izolatlar olan Morganella morganii ve Enterobacter cloacae gibi bakteriler ile Candida albicans mantarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri test edilmiştir. İnkübasyon sonrası oluşan inhibisyon zonları ölçülerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Sülük salgısının, test edilen bazı bakteri suşlarında belirgin bir inhibisyon zonu oluşturarak antimikrobiyal aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Özellikle, E. coli ve S. aureus'a karşı en yüksek inhibisyon zonları elde edilmiştir. Ancak, C. albicans mantarına karşı belirgin bir antimikrobiyal etki gözlemlenmemiştir. Tartışma: Elde edilen bulgular, Hirudo verbana sülüklerinin salgılarının, bazı bakteri suşlarına karşı potansiyel bir antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, sülük salgılarının, yeni nesil antimikrobiyal ajanların geliştirilmesinde kullanılabilecek doğal bir kaynak olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir. Ancak, sülük salgılarının antimikrobiyal aktivitesinden sorumlu bileşiklerin belirlenmesi ve etki mekanizmalarının aydınlatılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Sonuç: Bu çalışma, Hirudo verbana sülüklerinin salgılarının antimikrobiyal potansiyelini ortaya koyan ön bulgular sunmaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalarla, sülük salgılarının farklı bakteri ve mantar türlerine karşı spektrumu genişletilebilir, etki mekanizmaları aydınlatılabilir ve klinik potansiyeli değerlendirilebilir. Ayrıca, sülük salgılarının diğer biyolojik aktiviteleri de araştırılarak, bu doğal kaynağın farklı alanlarda kullanımı için yeni perspektifler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The emergence of antimicrobial resistance as a global health crisis has intensified the search for novel antimicrobial agents. Natural products, including those derived from leeches, have emerged as promising alternatives. Leech secretions contain various bioactive compounds and exhibit potential antimicrobial activity. However, the antimicrobial spectrum and mechanisms of action of different leech species remain incompletely understood. This study aimed to determine the antimicrobial activity of secretions from Hirudo verbana, a common leech species in Turkey, against hospital-acquired bacterial and fungal strains. Methods: Leech secretions were collected using an L-arginine solution soaking method. The antimicrobial activities of these secretions were tested against a panel of bacteria, including common pathogens such as Escherichia coli and Staphylococcus aureus, as well as local isolates like Morganella morganii and Enterobacter cloacae, and the fungus Candida albicans using the disk diffusion method. Inhibition zones were measured to assess antimicrobial activity. Results: Leech secretions exhibited significant antimicrobial activity against some bacterial strains, as evidenced by the formation of inhibition zones. Notably, the largest inhibition zones were observed against E. coli and S. aureus. However, no significant antimicrobial effect was observed against C. albicans. Discussion: These findings suggest that secretions from Hirudo verbana leeches possess potential antimicrobial activity against certain bacterial strains. These results strengthen the possibility of using leech secretions as a natural source for the development of new antimicrobial agents. However, further studies are needed to identify the specific compounds responsible for the antimicrobial activity and to elucidate the mechanisms of action. Conclusion: This study provides preliminary evidence of the antimicrobial potential of secretions from Hirudo verbana leeches. Future studies should expand the spectrum of bacteria and fungi tested, elucidate the mechanisms of action, and evaluate the clinical potential of leech secretions. Additionally, investigations into other biological activities of leech secretions may reveal new perspectives for the use of this natural resource in various fields.