Tıbbi sülük (hirudo verbana) salgı ekstraktının pankreas kanseri hücre hattı (mıa paca-2)'nda in vitro etkisinin araştırılması
Investigation of the in vitro effect of medicinal leech (hirudo verbana) salivary extract on pancreatic cancer (MIA PACA-2)
  1. Tez No: 910982
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoterapötik Ürünler Araştırma ve Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Hirudo verbana türü tıbbi sülükten alınan salgı ekstratının pankreas kanseri hücre hattı (MIA PaCa-2) üzerindeki in vitro etkisi araştırılmıştır. Tıbbi sülükten elde ettiğimiz salgı ekstraktı -80°C' de 24 saat bekletildikten sonra liyofilizatör cihazında 48 saat tutularak toz haline getirilmiştir. Toz halindeki salgıda öncelikle toplam protein analizi yapılmıştır. İnsandan alınan pankreas kanseri hücre hattının hücre kültürü hazırlanarak otomatik hücre sayım cihazında hücre sayımı yapılmış ve 96 kuyucuklu plaka üzerine hücrelerin ekimi yapılmıştır. Bu hücrelerin üzerlerine çalışmamızda kullanacağımız 75 µg/ml, 150 µg/ml, 300 µg/ml, 600 µg/ml ve 1200 µg/ml doz oranlarında tıbbi sülük salgı ekstraktları eklenmiştir. Hücre canlılığı XTT cihazı kullanılarak ölçülmüştür. 24, 48 ve 72. saatler için ayrı ayrı IC50 değerleri hesaplanmıştır. 24. saatteki IC50 değeri 484,48 µg/ml, 48. saatteki IC50 değeri 330,92 µg/ml son olarak da 72. saatteki IC50 değeri 542,75 µg/ml olarak hesaplanmıştır. Hirudo verbana sülük salgısının MIA PaCa-2 hücre canlılığı üzerine etkisinin lineer olmadığı gözlemlenmiştir. 600 µg/ml konsantrasyonun altındaki dozlarda tıbbi sülük salgı ekstraktlarının pankreas kanseri hücre hattı üzerinde zayıf antiproliferatif etki görülürken 600 µg/ml ve 1200 µg/ml dozlarda ise sitotoksik etki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vitro effect of the secretory extract from the Hirudo verbana species medicinal leech on the pancreatic cancer cell line (MIA PaCa-2) was investigated. The secretion extract we obtained from the medicinal leech was kept at -80°C for 24 hours and then kept in the lyophilizer device for 48 hours and turned into powder. Firstly, total protein analysis was performed on the powdered secretion. A cell culture of the human pancreatic cancer cell line was prepared and the cells were counted on an automatic cell counting device. Cells were seeded on a 96-well plate. Medicinal leech secretion extracts were added to these cells at the dose rates of 75 µg/ml, 150 µg/ml, 300 µg/ml, 600 µg/ml and 1200 µg/ml, which we will use in our study. Cell viability was measured using the XTT device. IC50 values were calculated separately for the 24th, 48th and 72nd hours. The IC50 value at the 24th hour was calculated as 484.48 µg/ml, the IC50 value at the 48th hour was calculated as 330.92 µg/ml, and finally the IC50 value at the 72nd hour was calculated as 542.75 µg/ml. It has been observed that the effect of Hirudo verbana leech secretion on MIA PaCa-2 cell viability is not linear. While a weak antiproliferative effect of medicinal leech secretion extracts was observed on the pancreatic cancer cell line at doses below 600 µg/ml, a cytotoxic effect was observed at doses of 600 µg/ml and 1200 µg/ml.