İsrail'de Yahudi radikal grupların Filistin sorununa etkisi
The effect of Jewish radical groups in Israel on the Palestine problem
  1. Tez No: 888988
  2. Yazar: SERDAL İLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez, İsrail'deki Yahudi radikal grupların Filistin Sorunu'na etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bu inceleme Yahudi radikalizminin ideolojik ve tarihsel temellerini ele alarak, bu grupların İsrail'in iç ve dış politikalarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, bu grupların ideolojik temelleri ve tarihsel gelişim süreçleri ele alınarak, İsrail'in Filistin politikasını nasıl etki ettikleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, İsrail'deki Yahudi radikal grupların Filistin sorununa etkilerini üç ana bölümde incelemektedir. İlk bölümde, dış politika karar alma süreçleri ve bu süreçlere etki eden kuramsal yaklaşımlar ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Filistin sorununun tarihsel arka planı ve Yahudi radikalizminin ideolojik kökenleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, radikal grupların İsrail politik sistemi üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Araştırma, nitel bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geniş bir literatür taraması yapılmış, tarihsel olaylar ve hükümet belgeleri incelenerek, karar alma süreçlerindeki etkiler nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, örnek olay incelemeleri yöntemi kullanılarak belirli dönemlerde yaşanan önemli olaylar derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Yahudi radikal grupların İsrail'in Filistin politikasında belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Radikal gruplar, ideolojik temelleri ve şiddet içeren eylemleriyle, İsrail'in Filistin topraklarındaki hak iddialarını güçlendirmek için yerleşim politikalarını sertleştirmiştir. Bu grupların baskıları, barış sürecinin önünde engel teşkil etmiş ve Filistin Sorunu'nu daha da karmaşık hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deeply examine the effects of Jewish radical groups in Israel on the Palestinian Question. This study examines the ideological and historical foundations of Jewish radicalism and reveals how these groups shape Israel's domestic and foreign policies. In particular, the ideological foundations and historical development processes of these groups are examined, and how they affect Israel's policy on Palestine is emphasized. This study examines the effects of Jewish radical groups in Israel on the Palestinian question in three main sections. The first section examines foreign policy decision-making processes and the theoretical approaches that affect these processes. The second section examines the historical background of the Palestinian question and the ideological roots of Jewish radicalism. The third section analyzes the effects of radical groups on the Israeli political system. The research was conducted using a qualitative method. An extensive literature review was conducted, historical events and government documents were examined, and the effects on decision-making processes were evaluated using qualitative analysis methods. In addition, important events that occurred during certain periods were analyzed in depth using the case study method. The research findings show that Jewish radical groups play a decisive role in Israel's policy on Palestine. Radical groups, with their ideological foundations and violent actions, have hardened Israel's settlement policies in order to strengthen its claims on Palestinian lands. Their pressure has become an obstacle to the peace process and has further complicated the Palestinian Question.