Hamas Örgütü'nün analizi ve örgütün Arap-İsrail anlaşmazlığındaki rolü
- Tez No: 92925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
115 ÖZET Bu çalışmada, Orta Doğu'da bulunan en önemli radikal islami terör örgütlerinden biri olan HAMAS'ın analizi yapılmış ve örgütün Arap-lsrail anlaşmazlığındaki rolü incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, Filistin toprakları ile Yahudi toplumunun tarihine kısaca yer verilmiş ve Arap- lsrail anlaşmazlığı özetlenerek aktarılmıştır. Bu bölümde, ayrıca, Orta Doğu'daki terörizmin özelliklerine de kısaca değinilmiştir, ikinci bölümde, israil'deki islami hareketin gelişimine ve HAMAS örgütünün kuruluşunda önemli bir role sahip olan Intifada'ya yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, HAMAS'ın yapısal analizi yapılmıştır. HAMAS'ın F.K.Ö. ile ilişkileri dördüncü bölümde yer almaktadır. Son bölümde ise, Orta Doğu Barış Süreci'ne yer verilmiş ve HAMAS'ın bu sürece olan etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
116 ABSTRACT In this study, HAMAS, which is one of the radical Islamic terrorist organizations in Middle East has been analyzed and the role of this organization in Arab-Israeli conflict has been put under scrutiny The study consists of five chapters. The first chapter analyzes the Palestine and Jewish community in Middle East and a brief historical summary of Arab-Israeli conflict is submitted. In its general aspect terrorism in Middle East is covered by and throughout its characteristics of terrorism. The second chapter is devoted to the history of development of Islamic movement in Israel and Intifada; which has an important role in the establishment of HAMAS. In the third chapter HAMAS's structural analysis has been taken care of. The fourth chapter consists of the relations between HAMAS and PLO. Finally, in the last chapter Middle East Peace Process has been summarized and the effect of HAMAS to this process has been studied. tcf(KsiKö6itrriMMinw DİKÛMAHtASYON ÜttKEff