Depresyonun yordayıcıları olarak belirsizliğe tahammülsüzlük, kaçınma, otantiklik ve varoluşsal pişmanlık
Intolerance of uncertainty, avoidance, authenticity, and existential regret as predictors of depression
- Tez No: 889062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada belirsizliğe tahammülsüzlüğün, kaçınmanın, otantikliğin ve varoluşsal pişmanlığın depresyon üzerindeki yordayıcı etkisi araştırılmış ve varoluşçu bir bakış açısıyla konunun incelenmesi ve anlaşılması amaçlanmıştır. Örneklemi 310 kişiden oluşan yetişkin katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük, kaçınma, otantiklik, varoluşsal pişmanlık ve depresyon arasında 0,17 ile 0,73 aralığında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Araştırmanın temel değişkenlerinin depresyonu ne derecede yordadığının incelenmesi için hiyerarşik regresyon analizi yürütülmüştür. Analize birinci basamakta belirsizliğe tahammülsüzlüğün alt boyutları, ikinci basamakta bilişsel davranışsal kaçınmanın alt boyutları, üçüncü basamakta otantikliğin alt boyutları, dördüncü basamaktaysa varoluşsal pişmanlığın alt boyutları dahil edilmiştir. Buna göre belirsizliğe tahammülsüzlük, kaçınma, otantiklik ve varoluşsal pişmanlık birlikte depresyonun %66'sını yordamaktadır. Bu bulgulara göre, belirsizliğe tahammülü düşük bireylerin kaçınarak otantiklikten uzaklaşabileceği, böylece varoluşsal pişmanlık yaşayabilecekleri ve bunun depresyon için bir yatkınlık oluşturabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the predictive effect of intolerance of uncertainty, avoidance, authenticity, and existential regret on depression was investigated, aiming to examine and comprehend the subject from an existential perspective. The research sample consists of 310 adults. Correlation analyses were performed to evaluate the relationships among variables. There are statistically significant correlations among intolerance of uncertainty, avoidance, authenticity, existential regret, and depression, ranging from 0.17 to 0.73. Hierarchical regression analysis was performed to examine how much the main variables of the study predicted depression. The analysis included the sub-dimensions of intolerance of uncertainty in the first step, the sub-dimensions of cognitive behavioral avoidance in the second step, the sub-dimensions of authenticity in the third step, and the sub-dimensions of existential regret in the fourth step. Accordingly, intolerance of uncertainty, avoidance, inauthenticity, and existential regret together predict 66% of depression. According to these findings, it was concluded that individuals with low tolerance for uncertainty may move away from authenticity by avoidance, thus experiencing existential regret, which may create a predisposition for depression.