Examining the reuse and the revitalization of historic buildings in the context of contemporary approaches
Tarihi yapılarda yeniden kullanım ve canlandırmanın çağdaş yaklaşımlar bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 889092
  2. Yazar: AHMET KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ANIKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu kapsamlı çalışma, kentsel ve kırsal bağlamlarda tarihi binalar ile çağdaş yaklaşımlar arasındaki çok yönlü etkileşimleri ele almaktadır. İşlevini yitirmiş sanayi alanlarının uyarlanarak yeniden kullanımı, kırsal alanların yeniden canlandırılması ve tarihi binalara çağdaş eklemelerin entegrasyonu gibi tarihi alanların dönüşümüne odaklanan araştırma, tarihi ve kültürel mirasa saygı duyarken çağdaş ihtiyaçları karşılayan ve turizmi teşvik eden sürdürülebilir yaklaşımları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kapsamlı bir literatür taramasıyla uluslararası koruma standartları ve teorilerine dayanan teorik bir çerçeve oluşturan çalışma, koruma, uyarlanabilir yeniden kullanım ve yeniden canlandırma uygulamalarına rehberlik eden yasal ve felsefi dayanakların rollerini incelemektedir. Detaylı saha çalışması, kapsamlı veri analizi ve paydaş katılımını içeren araştırma metodolojileri, bu alanların koruma, uyarlanabilir yeniden kullanım ve yeniden canlandırma zorlukları ve fırsatları hakkında bütünsel bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, tarihi bütünlük ile çağdaş dinamikler arasında denge kuran özel koruma yaklaşımlarının benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır. Tarihi binalar ile çağdaş yaklaşımlar arasındaki etkileşimi inceleyen araştırma, tarihi ve kültürel mirası dönüşüm ve yeniden canlandırma için bir katalizör olarak kullanmayı amaçlayan politika yapıcılar, korumacılar ve topluluk liderleri için uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Bu doktora tezi, dört adet hakemli uluslararası dergi makalesini içermektedir. Tarihi miras ile günümüz arasında gelişen yaklaşımlar, kentsel ve kırsal dönüşümler için çok yönlü zorluklar ve fırsatlar sunmaktadır. Bu sentez, sanayi arkeolojisi, uyarlanabilir yeniden kullanım, görsel algı ve kırsal turizm bağlamında geçmiş ile bugün arasındaki etkileşimi dört farklı vaka çalışması üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This comprehensive study delves into the intricate interactions between historic buildings and contemporary approaches in urban and rural contexts. It focuses on transforming historic sites, including the adaptive reuse of dysfunctional industrial sites, revitalization of rural areas, and integration of contemporary additions into historic buildings. The research aims to uncover sustainable approaches that respect historical and cultural heritage while addressing contemporary needs and fostering tourism. Through an extensive literature review, this study establishes a theoretical framework based on international conservation standards and theories. It examines the roles of legal and philosophical underpinnings in guiding conservation, adaptive reuse, and revitalization practices. The research methodologies comprise detailed fieldwork, comprehensive data analysis, and active stakeholder engagement, aiming to provide a holistic understanding of these sites' conservation challenges and opportunities. The findings emphasize the importance of adopting tailored conservation approaches that balance historical integrity with contemporary dynamics. By exploring the interaction between historic buildings and contemporary methods, this research offers actionable recommendations for policymakers, conservationists, and community leaders. These recommendations aim to leverage historical and cultural heritage as a catalyst for transformation and revitalization. The present PhD thesis includes four peer-reviewed international journal papers. It explores the evolving approaches between historical heritage and contemporary scenarios, highlighting multifaceted challenges and opportunities for urban and rural transformations. This synthesis investigates the interaction between past and present within the context of industrial archaeology, adaptive reuse, visual perception, and rural tourism, drawing from four distinct case studies.