Hekimlerin bireysel düzeyde ilişkisel ve operasyonel dayanıklıkları ile uzaktan sağlık teknolojilerinden yararlanmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the correlation between relational and operational resilience of physicians at the individual level and their utilization of remote health technologies
- Tez No: 889091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, hekimlerin bireysel ilişkisel ve operasyonel dayanıklılıkları ile uzaktan sağlık teknolojilerini kullanmaları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma evrenini, 10.02.2022 tarihli Uzaktan Sağlık Hizmeti Sunumu Hakkında Yönetmelik'te belirtildiği üzere, İstanbul'da uzaktan sağlık hizmeti faaliyeti ruhsatına sahip sağlık tesislerinde çalışan hekimler oluşturmaktadır. Çalışmada toplam 507 hekimle görüşülmüştür. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır. Ankette Kişisel Bilgi Formu, Bireysel Düzeyde İlişkisel ve Operasyonel Dayanıklılık Kapasitesi Ölçeği ve Hekimlerin Teletip Uygulamalarını Kullanmaya Yönelik Tutumlarının Teknoloji Kabul Modeli ile İncelenmesi Ölçeği yer almaktadır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz, hekimlerin bireysel düzeydeki ilişkisel ve operasyonel dayanıklılık puanları ile uzaktan sağlık teknolojilerini kullanmaya yönelik tutum puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada, katılımcı hekimlerin mesleki deneyimlerine dayalı olarak bildirdikleri teletip uygulamalarının kullanımına yönelik algılanan fayda, görüş, algılanan kolaylık ve genel tutumlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the correlation between physicians' individual relational and operational resilience and their utilization of distance health technologies. The study population comprises physicians employed in health facilities in Istanbul that hold a license for distance health service activities, as outlined in the Regulation on the Provision of Distance Health Services dated 10.02.2022. A total of 507 physicians were interviewed in the study. The study utilized a questionnaire form as a data collection method. The questionnaire includes a Personal Information Form, a Relational and Operational Resilience Capacity Scale at the Individual Level, and a Scale of Investigation of Physicians' Attitudes towards Using Telemedicine Applications with the Technology Acceptance Model. The data was analyzed using descriptive statistics, t-tests, ANOVA tests, and Pearson correlation tests. The statistical analysis revealed a significant positive correlation between physicians' individual level relational and operational resilience scores and their attitude scores towards using distance health technologies. The study found significant differences in the perceived benefit, opinion, perceived convenience, and general attitudes towards the use of telemedicine applications, as reported by the participating physicians based on their professional experience.