Türk mitolojisinde tamgaların sembolik çözümlenmesi: Yazı karakteri uygulaması olarak koç sembolü
The symbolic analysis of tamgas in turkish mythology: The ram symbol as an practice of writing characters
- Tez No: 889102
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL DAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tamga adı verilen ve Türk'lerin bir anlamda“kimlik belgesi”niteliği taşıyan simgelerin mitolojik ve sembolik açıdan incelenerek ve çözümlenerek, geçmişle bugün arasındaki görsel referanslar taşıyan tamgaların tipografik özellikler üzerinden ilişkisel olarak araştırılması ve font gibi modern araçlar üzerinden dönüştürülmesi, kullanım alanlarının ve sanatsal olanaklarının irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında yazı karakterleri geliştirme sürecinde profesyonel yazılımlar olarak Adobe Photoshop, Adobe İllüstratör tasarım araçları da kullanılmaktadır. Adobe Photoshop piksel tabanlı bir yazılım olduğu için yazı tipi yeniden boyutlandırıldığında tasarım da bozulmalar meydana gelmektedir. Bu gerekçe ile Photoshop ile tasarım yapılmamıştır. Font düzlemine taşınarak yeni alanların gösterimi sağlanmıştır. Font geliştirme sürecinde bir öğretim tasarım modeli temel alınarak font tasarımı adım adım yapılmıştır. Öğretim tasarım modeli temel alınarak tasarlanan font geliştirme süreci literatürde örnek teşkil edileceği düşünülmektedir. Model temel alınarak geliştirilen font tasarım sürecinde tasarım ilkeleri dikkate alınarak bir süreç gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte analiz aşamasında ihtiyaç analizi, içerik analizi, süreçte kullanılacak araç ve gereçlerin belirlenmesi karar verilmiştir. Tasarım aşamasında analiz aşamasında karar verilen süreçler tasarıma dökülmüştür. Geliştirme aşamasında kullanılacak olan araç gereç ve yazımlar kullanılarak font tasarımı yapılmıştır. Uygulama aşamasında ise font tasarım sürecinde geliştirilen tasarım kullanıcıların erişimini açılmıştır. Değerlendirme aşamasında süreçteki değerlendirmeler uzmanlar tarafından değerlendirilerek font tasarımda düzeltmeler yapılmıştır. Tüm bu süreçler dikkate alınarak geliştirilen font tasarım süreci bir model üzerinde temellendirilerek detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Literatür incelendiğinde model temel alınarak geliştirilen bir font tasarım süreci olmadığından dolayı yapılan çalışmalardan farklılığını bu noktada ortaya koyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
By examining and analyzing the symbols called tamga, which are in a sense an“identity document”of the Turks, from a mythological and symbolic perspective, tamga, which carries visual references between the past and the present, is researched relationally through typographic features and transformed through modern tools such as fonts, their usage areas and artistic possibilities. is intended to be examined. In the application part of the study, professional software such as Adobe Photoshop and Adobe Illustrator design tools are also used in the font development process. Since Adobe Photoshop is a pixel-based software, design distortions occur when the font is resized. For this reason, the design was not made with Photoshop. It was moved to the font plane and new areas were displayed. During the font development process, the font design was made step by step based on an instructional design model. It is thought that the font development process designed based on the instructional design model will be an example in the literature. In the font design process, which was developed based on the model, a process was carried out by taking design principles into consideration. In this process, at the analysis stage, it was decided to conduct needs analysis, content analysis, and determine the tools and equipment to be used in the process. During the design phase, the processes decided during the analysis phase were put into design. The font design was made using the tools and spellings that will be used during the development phase. During the implementation phase, the design developed during the font design process was made available to users. During the evaluation phase, the evaluations in the process were evaluated by experts and corrections were made in the font design. The font design process, which was developed by taking all these processes into consideration, is explained in detail based on a model. When the literature is examined, it is thought that this point reveals its difference from the previous studies since there is no font design process developed based on the model.