Ön çapraz bağ cerrahisi geçiren hastalarda fizyolojik bantlama ile yumuşak doku gevşetme tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of physiological taping and soft tissue relaxation technique in patients undergoing anterior cruciate ligament surger
  1. Tez No: 889130
  2. Yazar: CANDAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı ön çapraz bağ cerrahisi geçiren hastalarda fizyolojik bantlama ile yumuşak doku tekniğinin karşılaştırılmasıdır. Ön çapraz bağ kopması veya yırtıkları diz ekleminde kas kuvvetini azaltır, dengeyi bozar, yumuşak dokuda hasarlar oluşturur ve hareketler ağrılı olur. Fizyolojik bantlama ağrı kontrolünün ve ağrısız hareketin sağlanmasında, yumuşak dokunun iyileşmesinde ve kan dolaşımını artırıp ödemi kontrol etmede kullanılan bir yöntemdir. Yumuşak doku gevşetme tekniği kas kuvveti ve kasın fonksiyonelliğini artırır, kan dolaşımını artıran derin manuel basınç uygulayarak eklem hareket açıklığı artar. Çalışmaya dahil edilen 57 hastadan yalnızca geleneksel rehabilitasyon uygulanmış 1.grubu (n=19), geleneksel rehabilitasyonla birlikte fizyolojik bantlama yapılmış 2.grubu (n=19) geleneksel rehabilitasyonla birlikte yumuşak doku gevşetme tekniğini uygulanmış 3.grubu (n=19) oluşturmuştur. Tüm gruplara aynı rehabilitasyon programı uygulanmıştır. 2.gruba fizyolojik bantlama uygulaması eklenirken 3.gruba yumuşak doku gevşetme tekniği eklenmiştir. 4 hafta süren haftada 3 kez yapılan rehabilitasyon programı süresince her üç grup, post operatif tedaviden önce ve 10. seans sonunda değerlendirilmiştir. Katılımcıların Sosyodemografik Bilgi Formu ile karakteristik özellikleri kaydedilip, Lysholm Diz Skorlama Ölçeği, Evrensel Gonyometre, Manuel Kas Testi ve Myometre Kas Testi, Vizüel Analog Skalası (VAS), Flamingo Denge Testi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare physiological taping and soft tissue technique in patients undergoing anterior cruciate ligament surgery. Anterior cruciate ligament ruptures or tears reduce muscle strength in the knee joint, disrupt balance, cause damage to soft tissue and cause painful movements. Physiological taping is a method used to provide pain control and painless movement, improve soft tissue healing and increase blood circulation and control edema. Soft tissue release technique increases muscle strength and functionality, and joint range of motion increases by applying deep manual pressure that increases blood circulation. Of the 57 patients included in the study, only traditional rehabilitation was applied to the first group (n=19), traditional rehabilitation was applied together with physiological taping in the second group (n=19), and traditional rehabilitation was applied together with soft tissue release technique in the third group (n=19). The same rehabilitation program was applied to all groups. While physiological taping was added to the second group, soft tissue release technique was added to the third group. During the rehabilitation program, which lasted 3 weeks and was performed 3 times a week, all three groups were evaluated before treatment and at the and of 10th postoperative sessions. The characteristic features of the participants were recorded with the Sociodemographic Information Form, and the Lysholm Knee Scoring Scale, Universal Goniometer, Manual Muscle Test and Myometer Muscle Test, Visual Analog Scale (VAS), Flamingo Balance Test, and SF-36 Quality of Life Scale were used.