Turkey-Russia relations in 2001-2020: Deepening partnership and heightening competition amid regional restructuring
2001-2020 Türkiye-Rusya ilişkileri: Bölgesel yeniden yapılanma ortasında derinleşen ortaklık ve artan rekabet
  1. Tez No: 889143
  2. Yazar: MUHAMMET KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHIADDIN MESBAHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Florida International University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, 2001 ile 2020 yılları arasında Türkiye-Rusya ilişkilerinin evrimini açıklamaktadır. Türkiye ve Rusya, Orta Avrasya'daki en önemli güç merkezlerinden ikisi olarak öne çıkmaktadır. Geçmişte, Rus İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünde önemli bir rol oynamış, Soğuk Savaş döneminde ise Türkiye, SSCB'yi çevreleme çabalarına katılmıştır. Ancak, 2001-2020 dönemi, Türkiye ve Rusya'nın ikili ticarete yatırım yaptığı, savunma ve enerji sektörlerinde ortaklıklar kurduğu bir dönem olarak kaydedilmektedir. İki ülke ayrıca Suriye Krizi de dahil olmak üzere birçok bölgesel çatışmayı çözmek için birlikte çalışmışlardır. Böylesi bir eğilimin bölgesel ve küresel önemi olmasına rağmen, Türkiye-Rusya ilişkileri üzerine yapılan araştırmaların yetersiz olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle, bu ikili ilişkinin derinlemesine bir açıklaması, Türkiye-Rusya eksenindeki en güncel dinamiklerin ve birçok bölgedeki siyasi gelişmelerin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu araştırma şu soruya odaklanmaktadır: 2001 ile 2020 yılları arasında Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliği, aralarındaki rekabetin önüne nasıl geçmiştir? Bu soruya cevap ararken, Türkiye-Rusya eksenini iki 'bileşik' devletin oluşturduğu bir yapı olarak ele almaktayım. Bu iki 'bileşik' devletin, bölgesel ve küresel siyasi dinamiklerin çalkantılı olduğu bir ortamda stratejik, normatif ve ekonomik boyutlarda etkileşimde bulunduklarını değerlendirmekteyim. Bölgedeki Batı etkisinin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin şekillenmesinde belirleyici bir olgu olduğunu savunmaktayım. 2001-2020 döneminde, ABD liderliğindeki Batı hegemonyasının Orta Avrasya'da zayıflaması ve iki ülkenin iddialı dış politika stratejileri, Türkiye-Rusya ekseninin Batı hegemonyasının dışında gelişmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation explains the evolution of Turkey-Russia relations between 2001 and 2020. Turkey and Russia are two of the most significant powerhouses in Central Eurasia. In the past, the Russian Empire played a significant role in the collapse of the Ottoman Empire, and during the Cold War Turkey took part in containing the USSR. The period between 2001 and 2020 was an epoch, however, when Turkey and Russia invested in bilateral trade and established partnerships in the defense and energy sectors. The two countries also worked together to resolve several regional conflicts, including the Syrian Crisis. Despite the regional and global significance of such trend, the literature suffers from an inadequacy of extensive research on Turkey-Russia relations. Thus, an insightful explanation of their bilateral relations will contribute to understanding the most recent dynamics in the Turkey-Russia nexus and the political dynamics in multiple regions. This research addresses the following question: How did Turkey and Russia's cooperation prevail over the competition between them in the period between 2001 and 2020? To address this question, I consider the Turkey-Russia nexus as a formation created by two 'composite' states. I consider that these two 'composite' states interact with one another in strategic, normative, and economic dimensions in the context of turbulent regional and global political dynamics. I argue that the Western influence in the region was a defining phenomenon of the way that Turkey-Russia relations took their form. In 2001-2020, the weakening of the US-led Western hegemonic power in Central Eurasia, and the assertive foreign policy strategies of the two countries caused the Turkey-Russia nexus to develop outside of the Western hegemonic influence.