Konut tasarımında esnek planlama ve sürdürülebilirlik ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between flexible planning and sustainability in housing design
- Tez No: 889146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada konut tasarımında esnek planlama ve sürdürülebilirlik arasındaki etkileşim incelemektedir. Çağdaş yaşam talepleri gelişip çeşitlendikçe, konut mimarisindeki geleneksel yaklaşımlar, dinamik ihtiyaçların karşılanmasında yetersiz kalmaktadır. Değişen koşullara uyum sağlama ve tepki verme yeteneğiyle karakterize edilen esneklik, bu zorlukların üstesinden gelmede önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Tez kapsamında işlevselliği geliştirmek ve zaman içinde değişen mekânsal gereksinimleri karşılamak için esnek planlama stratejilerinin konut tasarımına nasıl entegre edilebileceği konusu ilgili literatür taranarak araştırılmıştır. Ayrıca sürdürülebilirlik kavramı, esneklik ve modülerlik ile iç içe olan kritik bir boyut olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada, konut alanlarında kaynak verimliliğini, çevre yönetimini ve sakinlerin refahını destekleyen sürdürülebilir tasarım uygulamalarına yer verilmiştir. Konut mimarisinde uzun vadeli sürdürülebilirliğe katkıda bulunan pasif tasarım stratejileri, yenilenebilir enerji entegrasyonu ve malzeme seçim kriterleri gibi yenilikçi yaklaşımlara değinilmiştir. Bu tez çalışması esneklik, esnek planlama, modülerlik ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi aydınlatarak, gelişen yaşam tarzlarına ve toplumsal ihtiyaçlara cevap veren, geleceğe yönelik ve uyarlanabilir konut ortamları hakkındaki söylemi ilerletmeyi ve esnek konut tasarımının avantajlarını ve potansiyel zorluklarını ortaya koyarak, bu alandaki tasarım çalışmalarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Esnek, modüler ve sürdürülebilir konut projelerinin geliştirilmesi, kullanıcıların yaşam kalitesini artıracak ve çevresel etkileri minimize edecektir. Bu bağlamda, mimarlar, şehir plancıları ve konut kullanıcıları, esnek tasarım ilkelerini benimseyerek, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanları oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
This study analyses the interaction between flexible planning and sustainability in residential design. As the demands of contemporary life evolve and diversify, traditional approaches in residential architecture are inadequate to meet dynamic needs. Flexibility, characterised by the ability to adapt and react to changing conditions, emerges as an important concept in overcoming these challenges. Within the scope of the thesis, the issue of how flexible planning strategies can be integrated into housing design to improve functionality and meet spatial requirements that change over time has been investigated by reviewing the relevant literature. In addition, the concept of sustainability appears as a critical dimension intertwined with flexibility and modularity. Accordingly, sustainable design practices that support resource efficiency, environmental management and residents' well-beinginresidential areas are included in the study. Innovative approaches such as passivedesign strategies, renewable energy integration and material selection criteria that contribute to long-term sustainability in residential architecture have been addressed. By illuminating the relationship between flexibility, flexible planning, modularityand sustainability, this thesis aims to advance the discourse on future-orientated and adaptable housing environments that respond to evolving lifestyles and societal needs, and to shed light on design work in this field by revealing the advantages andpotential challenges of flexible housing design. The development of flexible, modular and sustainable housing projects will improve the quality of life of users andminimise environmental impacts. In this context, architects, urban planners andhousing users can create more livable and sustainable living spaces by adopting flexible design principles.