Sultan Abdülhamid II's policies and practices towards Jewish Zionists Regarding Bayt Al-Maqdis
Sultan 2. Abdülhamid'in Beytülmakdis'te Yahudi Siyonistlere karşı yürüttüğü politikaları ve uygulamalar
  1. Tez No: 889156
  2. Yazar: MURAT GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışma, 19. yüzyılın öncü liderlerinden biri olan Sultan 2. Abdülhamid'in Osmanlı İmparatorluğu'nu sadece mali, iç ve uluslararası çatışmalardan kurtarmakla kalmadığını; aynı zamanda Yahudi Siyonistlerin Beytülmakdis'te sistematik toprak satın alma ve yerleşme faaliyetlerini kısıtlamak adına yerinde ve başarılı politikalar uyguladığını ileri sürmektedir. Çalışmanın savunduğu fikir üç saç ayağı üzerine oturtulmuştur. İlk olarak çalışma, Sultan'ın Yahudi Siyonistlerin Beytülmakdis'e yerleşmelerine ve toprak satın alma faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı önlemler alarak onların bu girişimlerini pasifize ettiğini ve bununla birlikte Yahudi Siyonist yerleşimini ve toprak satın alma faaliyetlerini Beytülmakdis için engellediğini savunmaktadır. Bu çalışma, aynı zamanda Sultan'ın bölgedeki Siyonist Yahudi nüfus yoğunluğunu engellediğini ve onların Beytülmakdis'te toprak edinim üstünlüğünün önüne geçtiğini de savunmaktadır. İkinci olarak bu çalışma, Yahudi Siyonistlerin Sultan 2. Abdülhamid'e yönelik tahriklerine rağmen Sultan'ın Beytülmakdis'te yaşayan Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler, Araplar, gayri-Müslümler ve bölgesel aşiretler arasındaki uyumu artırdığını; bununla birlikte Osmanlı İmparatorluğu bayrağı altında bölgede yaşayan ve farklı kimlik ve inançlara sahip bu insanların Sultan'ı ve onun Yahudi Siyonistlere karşı yürüttüğü politikaları desteklediğini ileri sürmektedir. Böylelikle bu çalışma, Sultan'ın ulusal kimlikleri ve inanç sistemleri ne olursa olsun Osmanlı tebaası arasındaki birlikteliği de pekiştirdiğini ileri sürmektedir. Üçüncü olarak, bu çalışma Sultan'ın sadece Beytülmakdis'te bir Yahudi Siyonist Devletin kurulmasını engellemekle kalmadığını, aynı zamanda Siyonist Yahudilerin yerleşim ve toprak satın alma faaliyetlerinin temel motivasyonu olan yakın ve uzak gelecekte Filistin'de bir devlet kurulması umudunu da kırdığını ileri sürerek Sultan'ın Siyonist Yahudilere karşı koşulsuz bir zafer kazandığını ileri sürmektedir. Bu çalışma, Siyonist Yahudi devletinin Sultan'ın iktidarından ancak kırk yıl sonra 1948 yılında İngiltere garantörlüğünde kurulabilmesinin Sultan'ın Filistin'de Yahudi Siyonistleri ve yerleşimlerini sınırlayıcı tedbirleri başarılı bir şekilde uyguladığının somut bir sonucu olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The study suggests that Sultan Abdülhamid II, as one of the pioneer leaders of the 19th century, not only transformed the Ottoman Empire from financial, inner, and international conflicts but also fostered neat and successful policies in restricting Jewish Zionist systematic land purchasing and settlement activities in Bayt al-Maqdis. The main argument of the study dwells on three pillars. Firstly, the study argues that the Sultan pacified and limited Jewish Zionist settlement and their land purchasing activities in Bayt al-Maqdis by putting restrictive measures into force against Jewish Zionist settlement and land purchasing activities in Bayt al-Maqdis. By that, the study argues that the Sultan prevented possible Jewish Zionist superiority in the region in terms of population and reserved lands. Secondly, the study supports that the Sultan increased the cohesion among Arabs, Christians, Jews, non-Muslim and Muslim residents of Bayt al-Maqdis despite Jewish Zionist provocations against the Sultan. The study further suggests that the varying people coming from different nationalities and faiths in the region were content with living under the banner of the Ottoman Empire and supported the Sultan and his policies undertaken against Jewish Zionists. Therefore, the study further supports the idea that the Sultan achieved to increase cohesion among Ottoman citizens regardless of their national identities and belief systems. Thirdly, the study summons up with the idea that the Sultan not only prevented a Jewish Zionist State from being founded in Bayt al-Maqdis, but he also successfully ended the hope of establishing a state in Bayt al-Maqdis by limiting Jewish Zionists and their land purchasing activities addressing the region. This study contends that the foundation of the Zionist Jewish state in 1947, after forty years of Sultan's reign under the protectorate of Britain, was the result of the Sultan Abdülhamid II's successful restrictive policies addressing Jewish Zionists in Bayt al-Maqdis.