Peletlenmiş yemlerdeki pelet dayanıklılık endeksi değerini etkiliyem en iyi disk ve rulo tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Investigation of the optimum disc and roll design parameters affecting the pellet resistance index value in pelletized feeds
- Tez No: 889155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
PDI pelet dayanıklılık endeksi pelet yemin kalitesininin değerini belirlemektedir. PDI değeri yükseldikçe pelet yemin kaliteside aynı oranda yükselmektedir. Peletlenmiş yemin PDI değerinin artmasını etkileyen bir çok faktör olmasına rağmen bu tez çalışmasında özellikle pelet pres diski ve rulolarının üzerinde durularak çalışma yapılmıştır. Pelet kalitesini belirleyen PDI pelet dayanıklılık endeksi analizleri Holmen metoduna göre yapılmıştır. Bu çalışmada yem prosesindeki basamaklardan pelet pres üretim aşaması detaylı şekilde incelenmiş olup, PDI kalitesinin optimizasyonu için özellikle mekanik sıkışmayı sağlayan pelet pres diski ve rulolarının tasarımı (Diskte efektif boy ve delik çapı, rulo diş profili açık-açık, hilal yivli konumlandırma pozisyonları, etkin malzeme seçimi) üzerinde durulmuştur. Diskte efektif boy 70,73,75 mm değerlerinde, delik çapı ise 4,5mm olarak alınarak deneyeler yapılmıştır. Rulo diş profilinde ise açık-açık hilal yivli konumlandırma şeklinde deneyler yapılmıştır. Disk malzemesi olarak X46Cr13, rulo malzemesi olarak ise Ck45, 4140 ve 100Cr6 alınarak deneyler yapılmıştır. Aynı zamanda disk açıklık oranı ve aşınma halkası tasarımı yapılarak denemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PDI pellet durability index determines the quality of pellet feed. As the PDI value increases, the quality of the pellet feed increases at the same rate. Although there are many factors affecting the increase in the PDI value of pelleted feed, this thesis study focused on pellet press discs and rolls. PDI pellet durability index analysis, which determines pellet quality, was performed according to the Holmen method. In this study, the pellet press production stage, one of the steps in the feed process, has been examined in detail and the design of pellet press discs and rolls, which provide mechanical compression, especially for the optimization of PDI quality (effective length and hole diameter in the disc, roller tooth profile open-open, crescent groove positioning positions). , effective material selection) is emphasized. Experiments were carried out by taking the effective length of the disc as 70,73,75 mm and the hole diameter as 4.5 mm. Experiments were conducted on the roll tooth profile in the form of open-open crescent groove positioning. Experiments were carried out using X46Cr13 as the disc material and Ck45, 4140 and 100Cr6 as the roll material. At the same time, experiments were made by determining the disc clearance ratio and wear ring design.