Örgütsel sessizlik türleri ve nedenleri ile örgütsel iletişim iklimi arasındaki ilişki
The relationship between organizational silence types and reasons and organizational communication climate
  1. Tez No: 889177
  2. Yazar: HANİFİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİN İHTİYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin örgütsel sessizlik nedenleri ve türleri ile örgütsel iletişim iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın seçilen katılımcı grubu 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul İli Üsküdar İlçesinde rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 236 öğretmendir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği“, ”Örgütsel Sessizlik Nedenleri Ölçeği'' ve“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”uygulanmış ve nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde parametrik testlerden t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. T-testi sonuçlarına göre değişkenler cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı bir fark bulunmamaktır. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre alt boyutlardan tecrübe eksiliği kıdem bakımından anlamlı bir fark göstermektedir. 1-5 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin tecrübe eksikliği düzeyi, 21-25 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin tecrübe eksikliği düzeyinden daha yüksektir. Öğretmenlerin işle ilgili korkular alt boyutunun eğitim durumu bakımından anlamlı bir farklılık görülmektedir. Yüksek lisans mezunu olan öğretmenlerin işle ilgili korkular alt boyut düzeyleri; lisans ve doktora mezunu öğretmenlerin işle ilgili korkular düzeylerinden daha yüksektir. Uygulanan korelasyon analizi sonuçlarına göre öğretmenlerin yönetici kaynaklı iletişim ile en yüksek ilişkiler, yönetsel nedenler değişkenleri arasında; orta düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışan kaynaklı iletişim ile yönetsel nedenler arasında orta düzeyde negatif ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda iletişim iklimini güçlendirici önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this use is to examine the relationship between the reasons and types of separation and the conditioning climate. The selected group of the research is 236 teachers selected by random handling method in Üsküdar District of Istanbul Province in the 2023-2024 education and training period. In the research,“Personal Information Form”,“Organizational Communication Climate Scale”,“Reasons for Organizational Silence Scale”and“Organizational Silence Scale”were applied and the relational screening method, one of the quantitative research designs, was used. Parametric tests such as t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), open and multiple regression analyzes were used to analyze the data. According to the t-test view, there is no significant difference between the variables and gender variables. According to one-way analysis of variance (ANOVA) study, lack of experience, one of the sub-dimensions, shows a significant difference in terms of seniority. The level of knowledge is higher with 1-5 years of seniority and higher with 21-25 years of seniority. There is a significant difference in terms of teachers' job-related fears and the educational status of their subordinates. Fears about the process of changing a master's degree are at the sub-dimension level; Fears about the functioning of undergraduate and doctoral education are higher than their levels. According to the applied change analysis processes, the highest growth rates with administratively produced communication are among the variables of managerial reasons; A moderately negative and significant relationship was detected. A moderately negative and significant connection was detected between the communication produced by the employee and managerial reasons. At the end of the research, suggestions were made to strengthen the communication climate.