Vekalet savaşları ve göç: Suriye örneği
Proxy wars and migration: The case of Syria
- Tez No: 889178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Vekalet savaşları, tarih boyunca çeşitli aktörler arasında farklı şekillerde ortaya çıkan çatışma biçimleri olarak görülmektedir. Bu savaşlar, dış aktörlerin yerel vekiller aracılığıyla gerçekleştirdiği dolaylı müdahalelerle şekillenir. Vekalet savaşlarını sadece çatışma yaşayan aktörler açısından ele almak, bu olguyu eksik kılmaktadır. Vekalet savaşlarına, bu savaşların yaşandığı bölge ve müdahil olan dış aktörler çerçevesinden de bakılmalıdır. Çünkü her vekalet savaşı, bu iki taraf için stratejik kazanç veya kayıp anlamına gelebilmektedir. Bu sebepledir ki, devletler vekalet savaşlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istemektedirler. Güvenlik ve uluslararası ilişkiler kavramlarının kökeni ulus devletlerden daha eskiye dayanmaktadır. Soğuk Savaş döneminde iki kutuplu dünya düzeni içerisinde vekalet savaşlarının önem kazanması, bu çatışma türünün temelini oluşturmuştur. Vekalet savaşları, ulus devletlerin kendi çıkarlarını korumak ve genişletmek için kullandıkları stratejik bir araç haline gelmiştir. Bu savaşlar, yaşandıkları bölgelerde büyük ölçekli göç hareketlerine de sebep olmaktadır. Çatışmaların yarattığı güvensizlik ve yaşam koşullarının kötüleşmesi, insanların kitlesel olarak yer değiştirmesine neden olur. Vekalet savaşları ve ulusal çıkar kavramlarının bir araya gelmesi, bu savaşların küresel ve bölgesel etkilerinin değerlendirilmesiyle gerçekleşmektedir. Devletler, vekalet savaşlarını ulusal çıkarlarını sağlamak, güçlendirmek veya tehditleri bertaraf etmek amacıyla değerlendirmektedir. Vekalet savaşlarının ulusal çıkar açısından değerlendirilmesi, insani yönlerin arka planda kalmasına da sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, Suriye örneğinde vekalet savaşlarının göç üzerindeki etkileri çıkar çerçevesinde incelenmekte ve vekalet savaşının aktörlerinin izlemiş olduğu politikalar karşılaştırılmalı olarak ele alınmaktadır. Buna ek olarak, şu sorulara cevap aranmaktadır: Vekalet savaşlarının Suriye'deki göçmen krizine etkileri nelerdir? Bölgesel ve küresel güçlerin vekalet savaşlarına yaklaşımı nasıldır? Suriye üzerinde vekalet savaşında ne gibi politikalar izlenmektedir? Anahtar Kelimeler Vekalet savaşları, göç, Suriye
Özet (Çeviri)
Proxy wars have been seen as forms of conflict emerging in different ways among various actors throughout history. These wars are shaped by indirect interventions carried out by external actors through local proxies. Considering proxy wars only from the perspective of the actors involved in the conflict would be incomplete. Proxy wars should also be viewed from the perspective of the region where these wars take place and the external actors involved. This is because every proxy war can represent a strategic gain or loss for both sides. Therefore, states aim to use proxy wars to their own advantage. The concepts of security and international relations date back to before the emergence of nation-states. During the Cold War period, the importance of proxy wars within the bipolar world order laid the foundation for this type of conflict. Proxy wars have become a strategic tool used by nation-states to protect and expand their own interests. These wars also lead to large-scale migration movements in the regions where they occur. The insecurity and deteriorating living conditions caused by conflicts lead to mass displacement of people. The convergence of proxy wars and national interests makes it essential to evaluate the global and regional impacts of these wars. States assess proxy wars in terms of securing, strengthening, or neutralizing threats to their national interests. Evaluating proxy wars from the perspective of national interests can result in the human aspects being overshadowed. In this study, the effects of proxy wars on migration are examined within the context of national interests, using the example of Syria, and the policies pursued by the actors in proxy wars are compared. Additionally, the following questions are addressed: What are the effects of proxy wars on the Syrian refugee crisis? How do regional and global powers approach proxy wars? What policies are pursued in the proxy war over Syria? Keywords Proxy wars, migration, Syria