Davranışsal finans ve yatırımcı davranışları kapsamında ruhsal zekâ: Yatırımcılar üzerine bir araştırma
Emotional intelligence in the context of behavioral finance and investor behavior: A study on investors
  1. Tez No: 889248
  2. Yazar: NİLAY BALCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, ruhsal zekânın yatırımcı davranışlarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ruhsal zekâ ölçeği ve karar verme stilleri ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, ruhsal zekâ ve karar verme stilleri ile medeni durum, yaş ve eğitim düzeyi gibi demografik faktörler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur.“Ruhsal Zekâ ve Alt Boyutları ile medeni durum arasında anlamlı bir ilişki vardır”hipotezi farklılık analizleri sonuçlarına göre kabul edilmiştir (p
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of emotional intelligence on investor behavior. The study utilizes an emotional intelligence scale and a decision-making styles scale. The results reveal significant relationships between emotional intelligence and decision-making styles with demographic factors such as marital status, age, and education level.