Sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin çevresel duyarlılıklarının incelenmesi
Investigation of the environmental sensitivity of social work department students
- Tez No: 889283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sosyal Hizmet mesleği, politikalar ve programlar aracılığıyla sosyal, ekonomik ve çevresel önceliklerin entegrasyonunu dikkate almaktadır. Çevre sorunlarının giderek daha fazla küresel boyut kazandığı günümüzde çevre sorunları konusundaki toplumsal ve bireysel duyarlılılığın önemi tartışmasız büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin çevresel duyarlılık durumlarının incelenmesidir. Araştırma Şubat 2024-Mart 2024 tarihleri arasında Sinop Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 140 Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ile“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Sürekli sayısal değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde ortalama±standart sapma, kategorik değişkenlerin gösteriminde frekans dağılımı şeklinde sayı ve yüzde kullanılmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup arasındaki punaların karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Social Work profession considers the integration of social, economic and environmental priorities through policies and programmes. In today's world where environmental problems are gaining more and more global dimension, the importance of social and individual sensitivity to environmental problems is indisputably of great importance. The aim of this research is to examine the environmental sensitivity of the students of the Department of Social Work. The research was conducted between February 2024-March 2024 with a total of 140 Social Work Department students studying at Sinop University, Faculty of Health Sciences.“Socio-Demographic Information Form”and“Environmental Attitude Scale”were used to collect the data. The data obtained were evaluated by means of SPSS 23.0 programme. Mean±standard deviation was used in the representation of descriptive statistics of continuous numerical variables, and number and percentage were used as frequency distribution in the representation of categorical variables. Mann-Whitney U test was used to compare the scale scores between two independent groups and Kruskal-Wallis test was used to compare the scores between more than two groups.