Avrupa Birliği'nde devlet yardımları kapsamında İtalya ve Türkiye'de ihracat destekleri
Export supports in Italy and Turkey within the scope of state aids in the European Union
- Tez No: 889299
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZKÖK ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Devletin ekonomiye müdahalesi, küreselleşmeye rağmen varlığını sürdüren bir olgu olmaya devam etmektedir. İhracata yönelik devlet yardımları da, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bütün devletler tarafından kullanılan bir ekonomiye müdahale şeklidir. Avrupa Birliği'nde devlet yardımlarının ele alınışında, devlet yardımlarının iktisadi kalkınma ve piyasa başarısızlıklarının giderilmesi gibi temel amaçlarının yanı sıra, Birliğin uluslar üstü yapısından kaynaklı olarak üye ülkeler arası rekabeti koruma amacı da ön plana çıkmaktadır. Bu tezde ihracat kompozisyonları ve iş yapma kültürleri birbirleri ile çok benzer olan aday ülke Türkiye ile üye ülke İtalya'da uygulanmakta olan ihracata yönelik devlet yardımları sistemleri incelenerek, Türkiye'de sistemi iyileştirilmesi ve kamu kaynaklarının en etkin şekilde kullanılabilmesi için önerilerde bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
State intervention in the economy continues to be a phenomenon that persists despite globalization. State aid for export is a form of state intervention in the economy used by all states in both developed and developing countries. When considering state aid in the European Union, in addition to the main purposes of state aid such as economic development and eliminating market failures, the aim of protecting competition between member states, due to the supranational structure of the Union, also comes to the fore. In this study, it is aimed to examine state aid for export systems implemented in the candidate country Turkey and the member country Italy, whose export compositions and business cultures are very similar, and to make suggestions to improve the system in Turkey and to use public resources in the most effective way.