Proje okullarında görevli öğretmenlerin öğretme motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of teachers' motivation to teach in project schools
- Tez No: 889310
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma proje okullarında görevli öğretmenlerin öğretme motivasyonu düzeyini ve buna etki eden faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın nicel verileri 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde ortaöğretim kademesindeki proje okullarında görev yapan 370 öğretmene Kauffman, Soylu ve Duke (2011) tarafından geliştirilen Candan ve Gencel (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Öğretme Motivasyonu Ölçeği uygulanmasıyla elde edilmiştir. Ayrıca 7 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesi sonucunda proje okullarında görevli öğretmenlerin toplam öğretme motivasyonunun“Orta Yüksek”, içsel öğretme motivasyonunun“Orta Yüksek”, dışsal öğretme motivasyonunun“Orta Düşük”düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin öğretme motivasyonunun içsel ve dışsal öğretme motivasyonu boyutları da dahil olmak üzere cinsiyet, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, okulda üniversitelerden öğretim elemanlarının görevlendirilmesi, danışma kurulu bulunması, ulusal ve uluslararası projeler yürütülmesi, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik faaliyetler düzenlenmesi, öğretmen performansının değerlendirilmesi, öğretmenlerin ödül almış olması gibi değişkenler açısından anlamlı biçimde farklılaşmadığı görülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Proje okullarında görevli öğretmenlerin içsel motivasyonuna etki eden faktörlerin gurur duyma, idealist olma ve mesleği severek yapma; dışsal motivasyonuna etki eden faktörlerin ilgili ve başarılı öğrenci, olumlu mesleki ilişkiler, fiziksel ve teknolojik alt yapı, üniversite iş birliği ve danışma kurulu desteği, ek ders ücreti, ödül alma ve takdir edilme, okul aile birliği ve veli desteği, iş birliği, 4+4 yıl hizmet süresi, performans değerlendirme ve proje yapma gerekliliği; içselleştirilmiş motivasyonuna etki eden faktörlerin öğrenciye yetebilme, dünya görüşü kazandırma ve mesleki gelişim; motivasyonsuzluğuna etki eden faktörlerin resmi prosedürler, ekip oluşturma yetkisi, fiziksel ve donanımsal eksiklikler, düşük maaş, mesleğin değerindeki düşüş ve özerklik eksikliği olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of teaching motivation of teachers working in project schools and the factors affecting it. The quantitative data of the study were obtained by applying the Motivation to Teach Scale developed by Kauffman, Soylu, and Duke (2011) and adapted into Turkish by Candan and Gencel (2015) to 370 teachers working in project secondary schools in Ankara province in the 2022-2023 academic year. In addition, semi-structured interviews were conducted with 7 teachers. As a result of the analysis of the quantitative data, it was determined that the total motivation to teach, intrinsic motivation to teach and extrinsic motivation to teach of the teachers working in the project schools were at“Medium High”,“Medium High”and“Medium Low”levels, respectively. In addition, it was seen that teachers' motivation to teach did not differ significantly in terms of variables such as gender, education level, professional seniority, assignment of university lecturers in their schools, having an advisory board, conducting national and international projects, organizing activities for the professional development of teachers, evaluating teacher performance, and teachers receiving awards, including the dimensions of intrinsic and extrinsic motivation to teach. The qualitative data obtained through semi-structured interviews were analyzed by content analysis. The factors affecting the intrinsic motivation of teachers working in project schools were pride, being idealistic and loving the profession; the factors affecting extrinsic motivation were successful students, positive professional relationships, physical and technological infrastructure, university cooperation and advisory board support, additional course fee, being rewarded and appreciated, parent support, cooperation, 4+4 years of service, performance evaluation and the necessity of doing projects; the factors affecting internalized motivation were found as being enough for the student and professional development; while the factors affecting demotivation were found to be official procedures, authority to form a team, physical and equipment deficiencies, low salary, decrease in the value of the profession and lack of autonomy.