Enhancing strategic decision making unveiling the impact of business intelligence on strategic management
Stratejik karar vermenin geliştirilmesi iş zekalarının stratejik yönetim üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması
- Tez No: 889322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, geçmiş deneyimlerim ve gelecekteki beklentilerimle uyumlu olarak, iş zekası (BI) sistemlerinin karar verme ve kurumsal performansı artırmadaki dönüştürücü rolüne odaklanıyor. Uluslararası işletme alanındaki geçmişim ve stratejik yönetime olan artan ilgimle birlikte, bu tez, iş zekası sistemlerinin çeşitli organizasyonlarda karar vermeyi desteklemek ve iş sonuçlarını iyileştirmek için nasıl uygulandığını inceliyor. Ana hedef, kurumsal stratejiyi tanımlamak için hangi verilerin gerekli olduğunu ve BI'ın karmaşık iş zorluklarını ele alırken daha bilinçli ve etkili karar verme süreçlerine nasıl katkı sağladığını anlamaktır. İşletmelerin büyük miktarda veri yönetimi için otomasyona giderek daha fazla güvenmesiyle birlikte, iş zekası modern operasyonların karmaşıklıklarında yol gösterici bir araç olarak öne çıkıyor. BI, günlük işlemleri kolaylaştırmanın ötesinde, stratejik ve uzun vadeli sürdürülebilirliğe de katkı sağlar. Tez aynı zamanda, BI ile stratejik yönetim arasındaki simbiyotik ilişkiyi de ele alarak, BI'ın öngörüde bulunma ve zorluklara etkin yanıtlar verme kapasitesini nasıl geliştirdiğini araştırıyor. Bu çalışma, iş zekasının stratejik karar alma sürecini nasıl dönüştürdüğünü vurgularken, özellikle otomasyon ve gelişen iş uygulamaları bağlamında BI'ın önümüzdeki yıllarda nasıl büyüyeceğini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the transformative role of business intelligence (BI) systems in decision-making and enhancing organizational performance, aligning with my past experiences and future aspirations. With a background in international business and a growing interest in strategic management, this thesis examines how BI systems are implemented in various organizations to support decision-making and improve business outcomes. The main objective is to understand which data is necessary to define corporate strategy and how BI contributes to more informed and effective decision-making processes while addressing complex business challenges. As businesses increasingly rely on automation for managing large amounts of data, BI emerges as a guiding tool in navigating the complexities of modern operations. BI goes beyond facilitating day-to-day activities and contributes to strategic, long-term sustainability. The thesis also explores the symbiotic relationship between BI and strategic management, investigating how BI enhances the capacity to anticipate changes and respond effectively to challenges. This study emphasizes how BI transforms the strategic decision-making process and examines its potential growth in the coming years, particularly in the context of automation and evolving business practices.