Romatoid artrit hastalarında göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemenin (EMDR) ağrı üzerine etkisi
Effect of eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) on pain in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 889323
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YILMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) uygulamasının Romatoid Artrit (RA) hastalarının ağrısının azaltılmasında etkili olup olmadığını saptamaktır. İkincil amacı ise, EMDR uygulama sürecine ilişkin RA hastalarının deneyim ve görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemi içeren karma yöntem yaklaşımı kullanıldı. Araştırmada EMDR'nin ağrı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü ve ağrıyla ilgili deneyim, görüş ve uygulamanın etkisini değerlendiren nitel araştırma tipi kullanıldı. Araştırma örneklemini 1 Şubat-22 Aralık 2023 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinde tedavi olan 64 RA tanılı (EMDR grubu:32, kontrol grubu:32) hasta oluşturdu. Araştırmanın EMDR grubuna Visual Analog Skala (VAS) ve Bireysel Derinlemesine Görüşme Soru Formu uygulanmış olup, EMDR uygulaması haftada bir kez hastanın gelişme kaydetme durumuna göre ardışık üç-12 arası değişen bireysel seans şeklinde yapılmıştır. Kontrol grubuna EMDR grubuyla eş zamanlı VAS uygulanarak normal takip/tedavi dışında uygulama yapılmamıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans, yüzde değerler, Ki-kare, Student's t test, Repeated ANOVA, Bonferroni test istatistiği kullanılmıştır. Kalitatif verilerin analizinde bilgisayar destekli nitel veri analiz programlarından biri olan MASQDA kullanıldı. Araştırmanın ClinicalTrils.gov adresinden alınan deney numarası: NCT05944302 dır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to determine whether Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) is effective in reducing the pain of Rheumatoid Arthritis (RA) patients. The secondary aim is to determine the experiences and opinions of RA patients regarding the EMDR applied process. A mixed method approach including quantitative and qualitative methods was used in the research. In order to determine the effect of EMDR on pain, a randomized controlled and qualitative research type that evaluates the effect of pain-related experience, opinion and practice was used in the study. The research sample consisted of 64 patients diagnosed with RA (EMDR Group: 32, Control Group: 32) who were treated at a university hospital between February 1 and December 22, 2023. Visual Analog Scale (VAS) and Individual In-Depth Interview Questionnaire were applied to the EMDR group of the study, and EMDR applied was carried out once a week in three to 12 consecutive individual sessions depending on the patient's progress. VAS was applied to the control group simultaneously with the EMDR group, and no applied was made other than normal follow-up/treatment. Mean, standard deviation, frequency, percentage values, Chi-square, Student's t test, Repeated ANOVA, Bonferroni test statistics were used in the analysis of the data. MASQDA, one of the computer-aided qualitative data analysis programs, was used to analyze qualitative data. The trial number of the study, taken from ClinicalTrils.gov, is: NCT05944302.