Elit judo ve taekwondo sporcularının kronotip özellikleri ile yorgunluk seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relantionship between chronotype characteri̇stics and fatigue levels of elite judo and taekwondo athletes
  1. Tez No: 889324
  2. Yazar: FURKAN ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, judo ve taekwondo sporuyla uğraşan elit sporcuların kronotip özellikleri ile yorgunluk seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 141 judocu ve 155 taekwondocu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, Horne ve Ostberg tarafından geliştirilen“insan sirkadiyen ritminde sabahçıl ve akşamcıl tipleri belirlemede kendi kendini değerlendirme anketi”, Krupp ve ark. tarafından geliştirilen“Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS)”, ve Vercoulen tarafından oluşturulan,“Checklıst Indıvıdual Strength (CIS)”anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare, Spearman's, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Judo ve taekwondo sporcularının kronotip puan ortalamaları ile FSS yorgunluk ölçeği ve CIS yorgunluk ölçeği (yorgunluğun subjektif hissedilmesi, konsantrasyon, fiziksel aktivite alt boyut) puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Sadece Taekwondo sporcularının kronotip ile CIS yorgunluk ölçeği motivasyon alt boyutu arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Ancak kronotip ile CIS yorgunluk ölçeği alt boyutlarından yorgunluğun subjektif hissedilmesi ve motivasyon alt boyut puanları arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Ancak FSS yorgunluk ölçeği ve CIS yorgunluk ölçeği alt boyutlarından yorgunluğun subjektif hissedilmesi, konsantrasyon ve fiziksel aktivite alt boyut puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between chronotype characteristics and fatigue levels among elite athletes practicing judo and taekwondo. 141 judokas and 155 taekwondokas attended to the study voluntarily. In the research,“self questionnaire to determine morning and evening types in human circadian rhythm”developed by Horne and Ostberg,“Fatigue Severity Scale (FSS)”developed by Krupp and ark. and“Checklist Individual Strength (CIS)”questionnaire types were used. In the given statistical analyses identifier statistics such as, chi square, Spearman's, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis tests were utilized. No significant statistical relation (p>0,05) was detected between average chronotype scores of judokas and taekwondokas with scores of FSS and CSS fatigue scale (subjective fatigue perception, concentration, physical activity subscales). Only a negative correlation (p0,05) was found between the average score of whole athletes and FSS CIS (concentration, subscale of physical activity) fatigue scales. However, a negative relation (p0,05) were found between chronotype and average score of subscale motivation of CIS fatigue scale.