Takım sporcuları ile ferdi sporcuların bazı fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
The comparision of some physical and physiological pecularities of individual sporters and team sporters
- Tez No: 157478
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2004 Çağrı ÇELENK Danışman Yrd. Doç. Dr. Burhan ÇUMRALIGİL Takım Sporcuları İle Ferdi Sporcuların Bazı Fiziksel ve Fizyolojik Özelliklerinin Karşılaştırılması. Araştırmada, ferdi spor branşları olan, Taekwondo ve Judo ile takım sporları olan Futbol ve Voleybol branşlarında mücadele eden elit sporcuların, fiziksel ve fizyolojik parametreler açısından farklılık ve benzerliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sporcuların yaş, boy, kilo, pençe kuvveti, relatif pençe kuvveti, bacak kuvveti, relatif bacak kuvveti, sırt kuvveti, relatif sırt kuvveti, dikey sıçrama, anaerobik güç, 30 m sprint, max. V02, gövde esnekliği ve vücut yağ yüzdesi parametreleri ölçüldü. Araştırmaya, 30 elit voleybolcu (yaş 23,30 ± 3,06) yıl, 32 elit futbolcu (yaş 22,28 ± 2,99 yıl), 39 elit taekwondocu (yaş 23,31 ± 2,88 yıl) ve 33 elit judocu (yaş 20,73 ± 1,70 yıl) olan toplam 134 elit sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Ferdi ve takım sporcularının fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması sonucunda, yaş, kilo ve anaerobik güç parametrelerinde anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Healty Science institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA - 2004 Çağrı ÇELENK Advisor Assos Prof Burhan ÇUMRALIGİL The Comparision of Some Physical and Physiological Pecularities of Individual Sporters and Team Sporters In this research, it has been focused to exemine the similarities and differences of different branches of qualified sporters with physical parameters. The age, height, weight, clow power, relative clow power, leg power, relative leg power, back power, relative back power, vertical jump, anaerobic power, 30 meter sprint, max. V02, body flexibility and body lipid percentage parameters of sporters has been measured. 134 qualified sporters who are volunteer are involved to this research 30 qualified volleyballers (age 23,30 ± 3,06 year), 32 qualified footballers (age 22,28 ± 2,99 year), 39 qualified taekwondo sporters (age 23,31 ± 2,88 year) and 33 qualified judo sporters ( age 20,73 ± 1,70 year). It has not been found meaningful differences between age, weight and anaerobic power at the end of the comparision of physical and physiological parameters of individual and team sporters.