Erişkinlerde üçüncü el sigara dumanı farkındalığı ve ilişkili faktörler
The awareness of third-hand smoke and related factors in adults
- Tez No: 889326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada bireylerin üçüncü el sigara dumanı hakkındaki farkındalık ve bilgi düzeylerinin sosyodemografik özelliklerle ve bireylerin sigara kullanma durumlarıyla ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Şubat 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında başvuran 18-64 yaş aralığındaki 248 kişi ile yürüttüğümüz tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Onamı alınan katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan Katılımcı Bilgi Formu, Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkında Farkındalık Ölçeği, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini içeren bir anket formu yüz yüze uygulandı. Tüm istatistiksel analizler, IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to reveal the relationship between individuals' awareness and knowledge levels about third-hand smoke and their sociodemographic characteristics, as well as their smoking status. Materials and Methods: This study is a descriptive research conducted with individuals aged 18-64 who applied to the Ümraniye Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between February 2024 and April 2024. Participants who gave consent were administered a face-to-face survey, which included the Participant Information Form prepared by the researcher, the Beliefs About Third-Hand Smoke (BATHS) Scale, and the Fagerström Nicotine Dependence Test. All statistical analyses were performed using IBM SPSS version 25.0.