İnsana yönelik fiziksel şiddet suçu işlemiş erkek şizofreni hastalarında plazma oksitosin düzeyinin psikopati ve zihin kuramı becerisi ile ilişkisi
The relationship of plasma oxytocin level with psychopathy and theory of mind skills in schizophrenia patients who commited physical violent crimes against humans
- Tez No: 889343
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada fiziksel şiddet suçu işlemiş şizofreni hastaları ile adli geçmişi olmayan şizofreni hastalarının plazma oksitosin düzeyleri, zihin kuramı becerisi ve psikopati düzeylerini karşılaştırmayı, bu değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini araştırarak şizofrenide suça neden olan faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza dahil edilme ve dışlama ölçütlerine uyan 40 adet fiziksel şiddet suçu geçmişi olan şizofreni hastası ve 40 adet herhangi bir adli geçmişi olmayan şizofreni hastası alınmıştır. Çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya katılma konusunda gönüllü olan hastalara sosyodemografik, klinik ve adli veri formu verilmiştir. Klinik durumlarının tespiti için pozitif ve negatif sendrom ölçeği (PANSS) uygulanmış ve ardından gözden geçirilmiş psikopati tarama listesi yarı yapılandırılmış klinik görüşme ve farklı bilgi kaynakları kullanılarak eğitimli bir uygulayıcı tarafından uygulanmıştır. Hastalara Gözlerden Zihin Okuma Testi (RMET) gerçekleştirilmiştir. Adli hastalar için işledikleri suçun niteliği ve şiddetine göre Taylor Suç Şiddeti Derecelendirme Ölçeği doldurulmuştur. Son olarak plazma oksitosin düzeylerinin ölçümü için venöz kan örneği alınmıştır. Bulgular: Adli grup hastaların adli olmayan şizofreni hastalarına göre psikopati skorları tüm faktör ve boyutlarda yüksek bulunmuştur. Gene adli grup hastaların madde kötüye kullanım ve sigara öyküsü sıklığı adli olmayan gruba göre yüksek saptanmıştır. Adli grup şizofreni hastalarında yetersiz/kötü sosyal destek sıklığı daha fazlaydı. Adli grup hastalarda psikiyatrik yatış öyküsü, EKT öyküsü, toplam yatış sayısı ve hastanede yatarak geçirilen gün sayısı da anlamlı ölçüde yüksekti. İki grup hasta arasında RMET skorları ve plazma oksitosin düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç: Adli grup şizofreni hastalarının psikopati skorlarının anlamlı ölçüde yüksek bulunması şizofreni hastalarında homisidal davranış riskinin değerlendirilmesinde psikopatik özelliklerin de değerlendirilmesinin önemini göstermiştir. Ayrıca suç işleyen şizofreni hastalarının büyük çoğunluğunun suç sırasında düzenli tedavi almıyor olması ve sanrı ve varsanı tariflemesi hastaların tedavi almalarının hayati önem taşıdığına işaret etmektedir. İşsizlik ve gelir düşüklüğünün adli grup hastalarda daha yüksek bulunması sosyal destek sistemlerinin şizofreni tedavisinin önemli bir bileşeni olması gerektiğini göstermiştir. Psikopati skorları ile zihin kuramı becerisinin ilişkili bulunmaması, zihin kuramı becerisinin duygusal empatiden ziyade bilişsel empati ile ilişkili olmasına, psikopatide empati ve zihin kuramı becerisindeki eksikliklerin temelde otomatik aktivasyonla ilişkili olmasına bağlı olabileceği düşünülmüştür. Oksitosin düzeyinde farklılık saptanmaması ise örneklem kısıtlılığına, oksitosin reseptör polimorfizmine, etkin olan oksitosinin temelde serebrospinal sıvıda bulunan oksitosin olabileceğine ve iki grup arasında antipsikotik ilaç düzeylerinde anlamlı ölçüde farklılıktan kaynaklanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare plasma oxytocin levels, theory of mind ability and psychopathy levels of schizophrenia patients who committed a crime of physical violence and schizophrenia patients without a criminal history, and to examine the factors that cause crime in schizophrenia by investigating the relationship between these variables. Materials and Methods: 40 schizophrenia patients with a history of physical violence crimes and 40 schizophrenia patients without any criminal history who met the inclusion and exclusion criteria were included in our study. After being informed about the study, sociodemographic, clinical and forensic data forms were given to the patients who volunteered to participate in the study. The positive and negative syndrome scale (PANSS) was applied to determine their clinical status, and then the revised psychopathy screening list was applied by a trained practitioner using a semi-structured clinical interview and different information sources. Reading Mind in the Eye Test (RMET) was performed on the patients. For forensic patients, the Taylor Crime Severity Rating Scale was completed according to the nature and severity of the crime they committed. Finally, a venous blood sample was taken to measure plasma oxytocin levels. Results: Psychopathy scores of forensic group patients were found to be higher in all factors and dimensions compared to non-forensic schizophrenia patients. Again, the frequency of substance abuse and smoking history in the forensic group patients was found to be higher than in the non-forensic group. The frequency of inadequate/poor social support was higher in the forensic group of schizophrenia patients. History of psychiatric hospitalization, history of ECT, total number of hospitalizations, and number of days spent in hospital were also significantly higher in the forensic group patients. No significant difference was detected between the two groups of patients in terms of RMET scores and plasma oxytocin levels. Conclusion: The significantly higher psychopathy scores of forensic group schizophrenia patients showed the importance of evaluating psychopathic features in assessing the risk of homicidal behavior in schizophrenia patients. In addition, the fact that the majority of schizophrenia patients who commit crimes do not receive regular treatment during the crime and describe delusions and hallucinations indicates that it is vital for the patients to receive treatment. The fact that unemployment and low income are higher in forensic schizophrenia patients shows that social support systems should be an important component of schizophrenia treatment. It was thought that the lack of correlation between psychopathy scores and theory of mind skill may be due to the fact that theory of mind skill is related to cognitive empathy rather than emotional empathy, and the deficiencies in empathy and theory of mind skills in psychopathy are mainly related to automatic activation. It was determined that the lack of a difference in oxytocin level may be due to sample limitations, oxytocin receptor polymorphism, the active oxytocin may be mainly oxytocin found in the cerebrospinal fluid, and the significant difference in antipsychotic drug levels between the two groups.