Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kadına yönelik şiddetle mücadelede polisin rolünün analizi
Analysis of role of the police in combatting with violence against women in Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 482117
  2. Yazar: HÜSEYİN KAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA ÖZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumun yapı taşları olan bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali ile kamu düzeninin ve huzurunun bozulmasına neden olan en temel unsurlardan birisi olan şiddet olgusunun göz ardı edilemeyecek bir kısmını oluşturan kadına yönelik şiddet, günümüzde pek çok devlet tarafından bir insan hakları ihlali ve de suçu olarak nitelendirilmektedir. Kadına yönelik şiddet ile mücadele kapsamında uluslararası hukuk alanında çok önemli adımlar atılmış ve kadına yönelik şiddetin, fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik yönüyle ele alınarak kapsamlı bir şekilde tanımlanması yapılmış ve de kadına yönelik şiddeti bir insan hakları ihlali, bir ayrımcılık ve mücadele edilmesi gerekli bir suç olarak nitelendirilmiştir. Demokratik devletin en temel görevlerinden biri, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve muhafazasıdır ki devlet bunu kamu güvenliğinin, huzurunun ve düzeninin sağlanmasından sorumlu olan kolluk gücü vasıtası ile gerçekleştirmektedir. Dünyanın hemen her yerinde, toplumdan topluma tür, yoğunluk, yaygın olarak yaşanma bakımından farklılık gösterse de var olduğu inkar edilemez bir sorun olan ve sadece yaşandığı dönemi değil sonraki nesillerin gelişiminde ve topluma sağlıklı birer birey olarak katılımında da ciddi anlamda olumsuzluklara neden olan kadına yönelik şiddet, diğer pek çok ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nde de üzerine ciddiyetle düşülüp, mücadele edilmesi gereken bir olgu olarak görülmesine ve kadına yönelik şiddetle mücadele hususunda diğer pek çok ülke gibi çaba sarf edilmesine rağmen, kadına yönelik şiddet toplumu olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sorun olarak bulunmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, KKTC'de kadına yönelik şiddet olarak nitelendirilebilecek olayların boyutu hakkında fikir sahibi olunması amacıyla, KKTC Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılmakta olan Suç Analizi ve İstatistiki Değerlendirme (SAİD) projesi kapsamında kaydı yapılmış ancak herhangi bir analiz yapılmamış olan 2013-2016 yıllarını kapsayan ham suç verilerine ikincil veri analizi yapılarak elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bununla birlikte, KKTC'de kadına yönelik şiddet suçuna ilişkin ihbar ve şikayet sayısının en çok olduğu bölgelerdeki polis mensupları ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş, polislerin kanun kapsamında rol ve sorumlulukları hakkındaki genel bilgileri, söz konusu kanunun uygulama düzeyinde karşılaştıkları sorunlar ve kadına yönelik şiddetle mücadelede polisin rolü hakkındaki görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women which is regarded as being the violation of the fundamental human rights and by many of the world states constitute a major amount of the global violence issue that violates the basic rights and freedom of individuals that cause a social disruption in the public order that leads to a deterioration in the community. By means of combating violence against women, major steps have been taken in the field of international law and violence against women have been defined comprehensively by taking the physical, psychological, sexual and economical aspects of violence into consideration, and therefore, violence against women had been attributed as being a violation of human rights and discrimination as well as being a crime to be combated with. One of the basic duties of a democratic state is to protect and provide the basic rights and freedom of the individuals, which is provided by the law-enforcement authorities of the government that are responsible for maintaining public order and peace throughout the community. Although the types, intensities and the prevalence of violence against women show differences in various societies throughout the globe, it cannot be denied that the negative consequences are not only observed on the current community but it also has negative consequences on the forthcoming generations' development and contributions to the society as healthy individuals. Even though violence against women is a social problem that is considered and combated with seriously in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), as it is in many other countries, it still remains as being a major factor that affects the society adversely. In this particular research, with the aim of understanding the scope of the cases that can be considered as being violence against women, the Crime Analysis and Statistical Assessment Program used by the organisation of the TRNC Police Headquarters was used. The statistical data entered to the program between the years of 2013 and 2016 were gathered from the Crime Analysis and Statistical Assessment Program as being raw data for the purpose of making secondary data analysis for this research. All in all, semi-structured questionnaires were conducted with the police officers working in the areas that had the highest number of incidents of violence against women in order to investigate their opinions and to evaluate the general acknowledgement of the police officers about the legal roles and responsibilities as well as the problems they face while they enforce the law and the role of the police in combating with violence against women.